Tasuta viirusetõrjete päästeplaadid

1.rescue disksUuema põlvkonna viirused ja troojad nõuavad  uusi ja paremaid lahendusi nende kahjutustamiseks. Üllatav pole enam see, kui pahalased suudavad vältida online viiruseskannereid või muuta töövõimetuks  portatiivsed- ehk kaasaskantavad pahavaratõrjed. Loomulikult ei maksa neid abivahendeid unustusehõlma jätta vaid aeg-ajalt arvuti  ikka nedega läbi skanneerida, ent tunduvalt efektiivsemateks tõrjevahenditeks on saamas viirusetõrje tootjate poolt loodud päästeutiliidid (rescue disk). Kodulehtedelt tuleb arvutisse tirida päästeutiliidi valmistamisfail (.iso , .exe või .run ) ja seejärel see CD-le alglaadivateks (boot) failideks kõrvetada. Viiruse rünnaku korral, aga miks mitte ka igaks juhuks skännimiseks seniavastamata pahalase kõrvaldamiseks, tuleb buutiv päästeplaat CD/DVD-lugejasse asetada ning järgida edasisi juhiseid. Kuna utiliit laetakse üles enne Windows opisüsteemi sisenemata, siis kurivaral on raske end peita või utiliiti rikkuda. Samuti on siin lihtsam pahalast eemaldada, kuna aktiivsed on nad põhiliselt ainult Windows keskkonnas, kuhu suudavad end ka lukustada.

Tavakasutajale võivad need tööriistad esmapilgul keerulised tunduda  või ei osata näiteks arvutisse tiritud  .iso failiga midagi peale hakata, ent kui õppida neid buutivateks plaatideks kõrvetama ja teada veel mõnda näpunäidet utiliitide kohta,  siis vaieldamatult  saab neist päästevahenditest seni kindlaim viis pahalaste ohutukstegemisel.

NB! Enne päästeplaadi CD-lugejasse asetamist veendu, et alglaadimisel loetaks esimesena andmeid CD-seadmelt. Selleks vajuta arvuti (sõltuvalt arvuti mudelist) alglaadimisel klahvile Delete või F2, F10 jne. AwardBIOS CMOS Setup sinise ekraani avanedes kliki lingile Advanced Bios Features, seejärel ava First Boot Device ning klaviatuuri nooltega liikudes märgi tärnikesega CD-ROM. Lõpetuseks vajuta enter , siis F10 ja Esc (väljumise nõusolekuks Y/N akna kuvamisel vajuta Y ehk Yes).

  • Vahetevahel plaadi kõrvetamine ebaõnnestub ja faile ei suudeta utiliidi laadimisel lugeda, seega on soovitav päästeutiliidid kõrvetada korduvkasutatavale CD-le. Tõrgete korral tuleks andmed sellelt plaadilt kustutada (kõik siinkirjutatud kõrvetajad toetavad seda funktsiooni ) ja proovida .iso fail uuesti salvestada.  Olen märganud, et päästeplaadid on eriti tundlikud isegi sõrmejälgede ja pisikriimustuste suhtes, takistades normaalset laadimist.

NB! Plaadikõrvetamise programmid, mis toetavad buutiva ISO kirjutamist, on  valikuvõimalustena toodud –  neid ei pea kõiki eraldi kõrvetamisel kasutama. Ülevaate kõrvetajatest ja juhistest leiab artiklist Bootiva ISO faili kirjutamine.

  • Olen kõiki neid utiliite korduvalt katsetanud ja ka kasutanud mitme kuu vältel ning võin kinnitada, et otseselt minul need utiliidid  ise ei põhjustanud  arvutisüsteemi rikkeid. Ent sellegipoolest oleks alati targem enne nende proovimist tagavaraks süsteemitaastepunkt luua, et vigade korral taastada registrit varasemasse aega. Aga veel enne seda võib Windows enda abivahendiga vigu parandada – ava Start – Run, kirjuta reale cmd ja vajuta OK. Plinkivale käsureale kirjuta chkdsk  /f või chkdsk  /r (enne kaldkriipsu peab olema tühik). Nõustumiseks vajuta Y (Yes) ja mine taaskäivitusele.

20750ed.jpg

Kasper2.kav_logosky RescueDisk ei vaja palju tutvustamist. Hinnatud viirusetõrje tootja  Kaspersky Lab pakub tasuta kasutamiseks suurepärast ja paljude võimalustega päästeutiliiti, mis suudab leida ning eemaldada kõikvõimalikku kurivara.  Võimaldab lisaks tavapärasele ketaste (local disk C, D, E jne.) skanneerimisele otsida pahavara ka alglaadimissektoritest ( boot sectors). Omab viirustevastaste andmebaasidega uuendamisvõimalust. Utiliit eemaldab ka viiruseid, mis põhjustavad arvuti üleslaadimisprobleeme, ent juba kahjustatud faile ei suuda ta parandada.

Kui plaat on lugejas ja arvuti käivitatakse, ilmub ekraanile teade valmisolekust utiliidi laadimiseks. Kes soovib, võib vajutada klaviatuuril klahvile F1, et tutvuda juhistega, samas võib ka kohe klahvile Enter vajutades edasi minna.

5.kav boot rescue

Peale mõningast ootamist ja keelevalikut (vaikimisi English) avaneb tööriist viiruste eemaldamiseks. Kõigepealt on soovitav vajutada punasele lingile Fix it now või Start update, mõlemad kindlustavad pahavaravastase andmebaasi uuendamise. Seejärel võiks üle kontrollida skanneerimissätted (settings) – kust otsitakse pahavara (kas valikuliselt või kõikidest failidest; arhiividest jne.) ja mida otsitakse (troojaid, usse, helistajaid jne.)

6.kav rescue update7.kav rescue settings

Pärast seda võib alustada pahavara otsimisega, märkides eelnevalt skanneerimist vajavad kettad ja varudes tublisti aega. Ent aeg ajaks, tähtsam on ju ikkagi arvuti korda saada. Hiljem DOS-süsteemist väljumiseks leia vasakust ekraaninurgast Kaspersky logoga ikoon, vajuta sellele ja vali Logout…

8.kav rescue scan

20750ed.jpg

9.dr.web-livecd logoDr.Web LiveCD on hämmastavalt põnev lahendus, mis lisaks igat tüüpi pahavara hävitamisele püüab ka parandada viiruste poolt kahjustatud faile. Utiliit põhineb Linux portatiivsel opisüsteemil, mis võimaldab ka läbi Mozilla Firefoxi internetti minna, saata ja saada e-maile; luua USB-päästeplaat juhuks, kui  CD-seadet ei saa kasutada, toimetada failisüsteemis Midnight Commander abil jne. Enne skanneerimist saab uuendada tööriista värskete signatuuridega.

Päästeplaadi sisestamisel CD/DVD lugejasse ja pärast Welcome akna ilmumist vali nooltega sobiv moodus utiliidi laadimiseks ja vajuta Enter.

12.dr.weblivecd welcome

Seejärel võiks Dr.Web Scanner´it koheselt värskendada andmebaasidega, valides utiliidi  File lahtrist Update ja samuti valida sätetest (Settings)  omale meelepärane otsimismeetod (kiire, põhjalik või valikuline skanneerimine). Peale utiliidi töö lõpetamist ja pahavara hävitamist saab DOS-tasandilt  väljuda vasakus nurgas oleva lingi Log Out abil.

13.dr.weblivecd graphics

20750ed.jpg

14.bitdefender-logoBitDefender Rescue Disk CD on  võimekas kurivaraeemaldaja kuid ilma konfigureerimisvõimalusteta. Selle eest aga on tal kaasas palju kasulikke abivahendeid, näiteks on võimalik ChkRootkit abil käomunasid otsida, Nessus network Scanner abil  internetivõrgu haavatuvusi leida, Midnight Commander abil  toimetada failisüsteemis, minna läbi Mozilla Firefox netti, saata ja saada e-maile jne. Pealegi, lisaks tuntud pahavara leidmisele on BitDefender tehnoloogiat hinnatud ka kui parimat senitundmatute viiruste avastajat.  Utiliidi laadimine DOS-is võtab üsna  palju aega. Kui laadimisprotsessi ajal sai ilusti ja kenasti automaatselt alla tiritud ka andmebaasi uuendused ning  jõutud kohani Probing/loading AGP modules.., siis sinna jäi asi paraku toppama. Mul aitas laadimise lõpule viia käsureale sõna startx trükkimine ja kinnitamine klahviga Enter. Kel veel juhtub probleeme tekkima, võib ehk abi leida siit.

Päästeplaadi sisestamisel CD-lugejasse ilmub alglaadimisel ekraanile BitDefender teave valmisolekust jätkamiseks. Vajuta klahvile Enter. Järgnevalt laetakse värvikirevalt üles mooduleid, kuni avaneb utiliit. Kuna viirustebaasi värskendused on juba laadimisprotsessi ajal sisestatud ja ka sätteid ei saa muuta, siis vajuta lihtsalt lingile Start pahalaste otsimiseks.

16.bit-defender-rescue-cd117.RescueCD_1

18.Bitdefender rescue scan

Kui skanneerimine on lõpetatud ja pahavara hävitatud, sulge utiliit ja ükskõik kus kohas punasel ekraanil paremaklikki tehes võib valida mõne lisamooduli, millega veel  kas turvalisust kontrollida või lihtsalt arvutis toimetada.

19. bitdefender right scan

20750ed.jpg

20.fsecure-logoF-Secure Rescue CD jätab võrreldes teiste viirusetõrjete päästeutiliitidega kõige armetuma mulje, ent see ei tähenda, et ta halb oleks.  Vastupidi, pahavara otsitakse väga põhjalikult – eraldi peabuutsektorist  MBR,  Windows NTFS- kui ka FAT failisüsteemist jakõikidelt kõvaketastelt ja ka irdketastelt, mis on USB abil arvutisse ühendatud. Viiruste andmebaasi uuendatakse automaatselt . Konfigureerimisvõimalus puudub. Utiliidis saab liikuda vaid klaviatuuri nooli kasutades.

Plaadi sisestamisel tuleb 15 sekundi jooksul vajutada klahvile Enter, et laadimist jätkata.

21. F-secure first boot

Pärast utiliidi avanemist tuleb nooltega liikuda Next peale ja siis ka tingimustega nõustuda vajutades samuti Next.  Muide, päris ausalt hoiatatakse, et kui viirus on kahjustanud Windows süsteemifaile ja need kustutatakse, siis ei pruugi arvuti peale taasavamist enam käivituda.

22.f-secure

Seejärel tuleb valida buutsektorid või vajalikud partitsioonid skanneerimiseks. Tavapärasesse Windows keskkonda tagasipöördumiseks vali Restart computer ja väljuta plaat CD-lugejast.

23.f-secure rescue scan

20750ed.jpg

Avira AntiVir Rescue System `i pakutakse kodulehel allalaadimiseks vastavalt kasutaja soovile kas .iso või  .exe failina. RescueCD.exe abil saab otse päästeplaadi valmistada  ilma et peaks appi võtma spetsiaalseid CD-kõrvetusprogramme .

24.avira rescue cd logoAvira Rescue System on Linuxi põhine rakendus, mis kammib läbi nii FAT kui NTFS failisüsteemi , buutsektoreid, otsib pahalasi  kasutaja valikul kõikide arvutisolevate failide seast või teostab kiirskänni. Viiruste leidmise korral samuti kasutaja valikul kas nimetab leitud pahavara ümber, püüab parandada kahjustunud süsteemi või lihtsalt protokollib kahtlased failid kasutajale teadmiseks ja hilisemaks käsitsi eemaldamiseks. Andmebaasidega värskendamisvõimalust pole, seega tuleks kodulehelt alati uus fail arvutisse tirida ja kõrvetada päästeplaadiks.

Plaadi sisestamisel arvutisse ei pea vajutama ühelegi klahvile, kuna laadimine teostatakse automaatselt.

25.avira rescue new version

Minul jäi moodulite laadimine toppama 98% peal. Õnneks leidsin üsna kiiresti vea – kuna mul oli Floppy-ketas aktiivne, aga floppy-seadet ennast arvutis pole, jäi utiliit seadet otsima. Sel puhul tuleks vajutada alglaadimisel Del klahvile, Bios-sätete avanedes valida Standard CMOS Features, otsida üles Drive A, avada see ning nooltega liikudes määrata valikuks None. Seejärel väljuda Biosest ja proovida uuesti päästeutiliiti laadida.

26.avira rescue load modules

Lahtri Configuration abil tuleb valida skannimismeetod ja tegutsemismeetod pahavara leidmisel. Utiliidist väljumiseks ava Miscellaneous ja vali Shutdown.

27. avira rescue settings

Kes veel soovivad aega kasulikult veeta, võivad  katsetada päästeutiliite Trinity Rescue Kit või Vba32 Rescue CD.

at.lineOK

Üks vastus to “Tasuta viirusetõrjete päästeplaadid”

  1. Tweets that mention Tasuta viirusetõrjete päästeplaadid « Arvutiturve -- Topsy.com Says:

    […] This post was mentioned on Twitter by Arni Ots, Joel. Joel said: Tasuta viirusetõrjete päästeplaadid « Arvutiturve https://arvutiturve.wordpress.com/2009/11/01/tasuta-viirusetorjete-paasteplaadid/ […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: