Virtuaalsüsteem Returnil System Safe Free 2011 kaitseb arvutit ohtude eest

virtuaalne süsteemViimati toimetatud 8.märts 2011.

Iga nädal paisatakse küberkurjategijate poolt internetti hinnanguliselt umbes 2000 – 3000 ühikut uut nuhkvara, troojat ja viirust või nende varianti. Parimal juhul suudavad viirusetõrjete heuristilised ennetussüsteemid neist peatada enne arvutisse jõudmist vaid 30 – 50 %. Ülejäänud pahavara tegutseb aga takistamatult edasi, kuni see alles hiljem tõrjeprogrammide poolt avastatakse.

Ent avastamine on ainult esimene samm, järgmiseks tuleb pahalane arvutist eemaldada nii, et see süsteemile tüsistusi ei tekitaks, mis aga alati ei õnnestu. Ja seda kahju, mida viirus on juba korda saatnud, ei saa enam iialgi tagasi võtta, olgu selleks siis kasutaja pangaparoolide varastamine või botneti liikmena teiste arvutite ründamine ja pahavarasse nakatamine.

Tarkvara pidev uuendamine ja Microsoft Update väskenduste paigaldamine aitab küll tulevaste nakatumiste eest, kuid ei maksa unustada – turvapaigad tarkvara rakendustele ja opisüsteemidele luuakse samuti alles siis, kui eelnevalt on küberkurjategijad neist vead leidnud ja nende läbi arvuteid nakatanud. Seega traditsiooniline turvameetmete rakendamine ei kaitse alati arvutit piisavalt. Peamine põhjus on selles, et uuenduslik tehnoloogia pahavara loomiseks areneb palju kiiremini kui turvatööstus jõuaks sellega sammu pidada.

virtuaalsüsteem

Tasuta erakasutuseks Returnil Virtual System (RVS)   pakub täiesti uut lähenemist arvuti turvalisuse tagamisel.  Virtualiseerimise tehnoloogiat, mis ei lase andmetel kõvakettani jõuda ja arvutisüsteemi modifitseerida, kasutatakse juba aastaid erinevate programmide poolt, ent  kõik nad pakuvad  süsteemi ühe osas kas ajutise isoleeritud kausta loomist (näiteks sandboxie) või eraldi virtuaalketta moodustamist. Returnil seevastu kasutab ainulaadset ja innovaatilist tehnoloogiat, mis teeb virtuaalse koopia kogu arvutisüsteemist  ehk siis kloonib kogu  partitsiooni, millel asub opisüsteem. See annab programmi kasutamisel kolm olulist eelist:

  • Mugavus – vaid ühe hiireklikiga muudetakse olemasolev opisüsteem virtuaalseks keskkonnaks, kus saab katsetada erinevaid programme, neid paigaldada või eemaldada, ja hinnata nende sobivust kas teiste programmidega või kogu süsteemiga. Mitte miski arvutitöös ei saa häiritud, ei pea pendeldama kaitseotstarbel loodud eraldi isoleeritud kaustade- või  lisa-virtuaalketaste vahel,  vaid kõik tööd saab tehtud nii, nagu kasutaja on harjunud tavapäraselt tegema. Vahe on vaid selles, et kui virtuaalses keskkonnas midagi juhtub, siis ei salvestu see tõelisse opisüsteemi. Piisab vaid vajutamisest taaskäivitusnupule (restart) ja arvuti uuesti avanemisel süsteem taastatakse esialgsel kujul.
  • Kaitse – RVS  põhieesmärgiks  on kaitsta arvutit kurivarasse nakatumise eest. Kui mõne programmiga kaasneb kahjulik pahavara, mis silmnähtavalt kahjustab süsteemi , või nakatutakse viirusesse mõnel kahtlasel veebilehel surfates, siis tuleb vaid arvuti taaskäivitada , et kõik muutused kustuksid. Kuna aga sageli on uued viirused ja troojad veel  tõrjespetsialistide poolt avastamata, siis võib  ka lihtsalt internetis kolamisel ennetavalt süsteemikaitse sisse lülitada, et võidaks kindel olla – kui veel tundmatu salajane või peidetud pahatahtlik rakendus suudab kasutaja teadmata süsteemi siseneda ja seda modifitseerida, siis järgmisel taaskäivitusel  see eemaldatakse süsteemist.
  • Jõudlus – kui virtuaalsüsteemi kaitse on sisse lülitatud, siis ressursikasutus ei suurene. Pigem aitab see hoida kasutaja privaatsust ning ka vähendab  kõvaketta  vananemist, kuna kõik, mida Windows vaikimisi salvestaks kõvakettale, mida tuleks käsitsi kustutada, siis virtuaalsüsteemis kustutatakse see automaatselt järgmise taaskäivitamisega. Olgu selleks kasvõi veebilehtedel surfamise jäljed – külastatud lehtede loetelu, ajutised-või hiljutised failid ja  küpsised; mängude mängimisest ja programmide jooksutamisest jäänud jäänukid jne  – ükski neist failidest ei risusta enam arvutit.  Mida rohkem kasutatakse virtuaalkaitset sisselülitatuna, seda vähem see nõuab korrastamist registripuhastamist ja defragmentimist.
  • Lihtsus – RVS on tõhus ja efektiivne ning lihtne kasutada ka neil, kes on arvutiasjanduses alustajad. Seda saab kasutada täiendava kaitsevahendiga  koos kõigi tõrjeprogrammidega, mis arvutis juba olemas on ning ei nõua süsteemilt erilisi tingimusi. Suurepärane lahendus neile, kes hindavad arvuti puhtust ja terviklikkust ning puutumatust privaatsuse ja turvalisuse mõttes.
  • Viiruse- ja nuhkvaratõrje: Returnil System Safe Free 2011 programmi on sisseehitatud reaalajakaitset pakkuv viiruse ja nuhkvaratõrje, mis põhineb F-Prot viirusetõrje tehnoloogial. Lisaks reaalaja kaitsele saab arvutit ka käsitsi läbi skanneerida pahavara leidmiseks valides kas kiire otsimismeetodi (Quick Scan) või kogu arvuti põhjalikult läbi kammiva Full Scan. Kui keegi kasutab arvutis mingit teist viirusetõrjet ja soovib selle programmi abil kasutada ainult virtuaaliseerimise teenuseid, saab Returnil reaalajakaitse kergesti välja lülitada.

viiruse-ja nuhkvaratõrje

Erakasutuseks tasuta versiooni saab alla tirida siit või siit. Sobib operatsioonisüsteemidega Windows XP / 2003 / Vista / XP X64 / 2008 / Vista64 / Windows 7 / 7 x64

Virtuaalsüsteemiga töötamine

returnil virtuaalsüsteemProgrammi paigaldamise õnnestumisest annab märku kella juurde ilmunud roheline ikoon venekeelse kirillitsaga Я.  Kui teha kella juures ikoonil paremklikk ja valida Start Virtual Mode, siis lülitab see sisse isoleeritud virtuaalsüsteemi. Enne selle sisselülitamist hoiatatakse, et kasutaja salvestataks oma pooleliolevad tööd, sulgeks teised töötavad rakendused ning arvestaks, et kõik järgnev, mis nüüd arvutis toimub, läheb taaskäivitusele minnes kaduma.

virtual mode

Programmist saab samuti kaitsesüsteemi sisse lülitada, kui valitakse Start Virtual Mode. Taolisest sessioonsest  virtuaalsüsteemist saab väljuda ainult tavalise taaskäivitusega, misjärel varasem arvuti seis taastatakse automaatselt ning uuesti  avanev süsteem pole enam kaitserežiimis.

Ent virtuaalsüsteemi saab käivitada ka pidevalt, kui arvuti laetakse üles juba isoleeritud keskkonnas olles ja ka taaskäivitamine ei lülita kaitsereziimii välja. Selleks tuleb märkida linnulesega Virtual Mode Always On. Taaskäivituselt tulles jääb nüüd süsteem isoleeritud virtuaalrežiimi, kuni see ise programmist lahti ühendatakse.

Juhul, kui  kasutaja on tirinud arvutisse virtuaalsüsteemi  režiimis pilte, mänge, videosid või katsetanud mingeid programme ja veendunud tõrjeprogrammide abil , et need pole pahavarasse nakatunud ega riku süsteemi, siis peab ta arvestama, et kõik need failid lähevad kaduma, kui neid ei tõsteta ümber  eraldi loodud Returnil virtuaalkettale Z (loomulikult erinevatel arvutitel võib selle tähiseks ka mõni muu täht olla). Kui väljutakse virtuaalsüsteemist reaalsesse süsteemi,  saab sealt failid hõlpsasti kätte ning seejärel võib kord juba kontrollitud failid uuesti reaalsesse süsteemi installeerida.

Ülevaatlik video tasuta Returnil virtuaalsüsteemist:

NB! Tasulise Returnil System Safe 2011 kohta saab lugeda artiklist Virtuaalsüsteem pakub ohutut surfamist ja kaitset viiruste eest – Returnil System Safe.

speedanim

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: