Kaitse oma last – K9 Web Protection

1.ühendatud käedJuba mõnda aega on kestnud teavituskampaania lastevanematele, kuidas kaitsta oma last internetiohtude eest. Ehkki  kampaania rõhuasetus on suunatud vanematele, ei ole see ainult neile mõeldud – eeldatakse ikkagi mõlemapoolset avatud ja harivat, eelkõige sõbralikku vestlust ning sellest järelduste tegemist. Lastekaitse Liit läbi Peremeedia keskkonna pakub häid soovitusi , kuidas koos ühiselt tegutseda  ja üksteist arendada, samuti ka näidiskokkuleppeid lapsega.

Ent arusaam hea ja kurja vahel võib põlvkonniti olla üsnagi erinev, samuti on lapsed ja nende iseloomud erinevad – ühele jõuab teave ohtudest kiiremini kohale, teisel võtab arusaamine kauem aega. Identiteedivargused, väljapressimised, ahistamised, pettused  ja küberkiusamised  interneti vahendusel ei kao kuhugi  ja kui laps ka veel oma teadmatusest ei oska riske hinnata ning nooruse uljusest langeb provokaatorite lõksu (tihtipele isegi võtab provotseerimist kui  põnevat mängu, teadmata, mis tagajärgi see võib tuua), on karistus kiire tulema. Aga samas tegelikult ei soovi ju kumbki pool, et nende peret tabaksid mured.

Kui arutlev vestlus ja selgitustöö lastega ei anna esialgu soovitud tulemusi, kuna tavaliselt kõik keelatud on ju magus, siis lapsevanem võiks mainida, et on olemas programme, mis piiravad nende internetikasutust ja võimaldavad salvestada iga veebilehte, mida on külastatud. Kui ka selline hoiatus ei aita lapsel mõista, et ta on ikkagi kuni täisealiseks saamiseni vanemate vastutada, siis võib kasutusele võtta virtuaallapsehoidja K9 Web Protection.

K9  Web Protection on kodukasutajatele tasuta kasutamiseks pakutav niinimetatud lapsevanema kontroll-keskus, mis aitab tõhusalt  filtreerida internetilehti sisu järgi, hoidmaks lapsi tahtlikult või tahtmatult sattumast ebasoovitavatele saitidele. Turvarakendus on väga lihtne ja kasutajasõbralik ega nõua erilisi teadmisi. See ei tohiks raskusi tekitada isegi neis lastevanemais, kes ei tunne end arvutimaailmas koduselt.

Selles veebifiltris on olemas ligi 60 erinevat kategooriat, mille saab märkida keelatuks. Samuti saab ise lisada aadresse, mida ei soovita lastel külastada. Rakendus ei koorma internetiühendust  ega muuda arvutit aeglaseks. Automaatsed värskendused kindlustavad alati uute filtrite paigaldamise, samuti aitavad need sattumast pahavara levitavatele saitidele. Lisaks sellele saab kasvõi kuude kaupa jälgida, milliseid internetilehti on vahepeal külastatud.

Kurbusega võib kavalpeadest lastele teatada, et rakendus töötab kõigi veebilehitsejatega, seda ei ole võimalik õiget koodi teadmata arvutist maha installida ning ka taustal töötava teenuse (service) väljalülitamine ei anna soovitud tulemusi –  siis ei pääse isegi enam sellistele netilehtedele, mis vanemate poolt on lubatud.

Rakendus sobib operatsioonisüsteemidele Windows 2000, Windows XP, Windows Vista või alates Mac OS X 10.4.7 .

Programmi paigaldamiseks arvutisse tuleb kõigepealt end registreerida K9 kodulehel. E-maili aadress tuleb kirjutada õige, kuna sinna saadetakse rakenduse allatõmbamislink ja  litsentsikood. Installeerimisfaili saab alla tõmmata ka otse siit, ent sellegipoolest vajab see kehtivat koodi installeerimiseks.

Pärast .exe faili arvutisse tirimist ja selle avamist tulebki kõigepealt sisestada litsentsinumber ning vajutada Next.

Seejärel tuleb määrata salasõna, mis peab olema küllalt keeruline, mille peale laps ei tuleks ja kontot lahti ei muugiks, samas ei tohi see lapsevanemal endal meelest minna.  Parooli paberitükile kirjutamine ja selle rahakoti vahele peitmine ei ole samuti õige tegevus, sest teinekord võivad väikesed väänikud oma tahtmise saavutamiseks olla üsnagi nutikad.

Kohe peale arvuti taaskäivitust (restart) avaneb veebilehitsejas administraatoriliides, vajutades lingile Setup nõutakse juba esimest korda määratud salasõna. Setup ehk häälestamine võimaldab emal-isal  vastavalt soovile  keelata või lubada filtreid internetilehtedele pääsemiseks. Arvutit veel vähe tundvad vanemad ei pea muretsema – vaikimisi (Default) on juba K9 arendajate poolt blokeeritud ebasoovitavad saidid – näiteks pornograafiat, meelemürke, vägivalda, häkkimist, vihkamist ja rassismi-  jne. sisaldavad lehed.

  • Kui JavaScript on keelatud, näiteks kasutatakse Mozilla Firefox pluginat NoScript , tuleb see lubada.
  • Väljuda saab adminiliidesest üleval paremas nurgas oleva Logout abil.
  • Hiljem saab vajadusel adminiliidesesse siseneda kas töölauale moodustatud ikooni abil või avada Start -Programs – Blue Coat K9 Web Protection Admin.
  • Kordan – salasõna ei tohi unustada! Kui näiteks alles poole aasta pärast soovitakse sätteid muuta ja selleks ajaks on parool ununenud, on lood kehvad. Veel enam – kui kasutatakse liba-emaili aadressi ja ka see on meelest pühitud, siis ei aita enam ka klienditoe poole pöördumine.

Pole minul õigust ühelegi vanemale ette kirjutada, mida ja kui palju ta soovib oma laste eest antud rakenduse abil keelata, aga kui keegi küsiks, mida mina kõigepealt teeksin, siis alustuseks  märgiksin punktikesega  Monitor. Eelnevalt loomulikult selgitaksin lastele, et  kui antud funktsioon on sisse lülitatud, siis see ei keela küll ühelgi lehel surfamist , kuid samas võimaldab salvestatud logist vaadata, milliseid lehti on teatud ajavahemiku jooksul külastatud.

Vajutades lingile View Internet Activity võtab esmapilgul silme eest kirjuks. Kui päeva jooksul on käidud sajal lingil, siis kõik see on ka logis kajastatud. Lihtsamaks muudab asjaolu tõik, et kui avada enim huvi pakkuv kategooria, saab grupeerida külastusi ka päeva lõikes. Veelgi parem – kui klikkida kuupäevaliselt ja kellaajaliselt toodud lingi peale, avaneb just seesama leht, kust tol momendil oli viibitud.

Kui aga selline ennetav tegutsemine enam ei aita, siis loomulikult võib iga vanem ise valida sektsiooni Custom abil vastava valdkonna, mis peaks lapsele olema kättesaamatu.

Huvitavamatest funktsioonidest väärivad äramärkimist veel  Time Restrictions ja Web Site Exceptions. Küllap on paljud vanemad hädas lastega, kes ei suuda arvuti taga olemist õigel ajal lõpetada, olles netis ka öösiti. Time Restrictions võimaldab NightGuard abil keelata igapäevaselt teatud kellast kellani ligipääsu internetti,  märkides aga punktikesega  Custom, saab valikuliselt määrata päeva(d) ja kellaja, mil ei ole soovitav lapsel internetis kolada. Selleks tuleb vaid klikata vajalikul lahtril.

Kui  aga mõni vanem on mures, et laps on sõltuvuses mõnest kindlast saidist, näiteks online-mängukoopast või  (kuri)kuulsast www.rate.ee-st, siis Web Site Exceptions lahtrireale (Enter a URL) tulebki toksida just selle ebasoovitava saidi aadress.

Just nii lihtne see kõik ongi, ega nõua rakenduse administraatorilt  mingeid tehnilisi teadmisi.  Keelatud sisuga veebilehed blokeeritakse kindlalt.

at.lineOK

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: