Tasuta kaasaskantavad ehk portatiivsed pahavaratõrjed

Viimati toimetatud 13. dets. 2010.a.

animeeritud piltHiljuti käisin ühe vana tuttava arvutit puhastamas. Kuna olin temaga varasematel aastatel palju kokku puutunud, teadsin ette, et tegu on vanamoodsa ja pedantse inimesega. Eks me ju kõik oleme veidikene „ummamuudu“, aga et mõni nii eriliselt ektsentrik on, seda ma ei oleks oodanud. Nõudmised, mis ta mulle arvuti taga esitas, jahmatasid mind – mulle jäi mulje, et ma ei tulnud teda mitte heast tahtest aitama, vaid et ta eksamineerib minu oskusi.

Appi palus ta mind sellepärast, et kuigi ettevaatlik arvutikasutaja, oli ta siiski kusagilt külge saanud kurikavala trooja-ussi. See iseenesest kõige ohtlikum ei olnudki, ent suutis vältida tema viirusetõrjeprogrammi Norton ja kuvas nii arvutiekraanile kui ka veebilehitseja lisatööriistaribana rohkelt linke meesteporno (gay-porn) lehekülgedelele. Lugedes võib see ehk naljakas tunduda, aga mis teeksite ise, kui, ehkki püüate seda paaniliselt varjata, teie tüdruksõber või abikaasa selle juhuslikult avastab, vaatab siis kahtlevalt võõristades teie poole ja küsib: “Imelik oled või!?“ Just sel viisil paraku mu tuttavale must masendus peale tuligi.

En minu jaoks probleemid alles algasid. Troojast lahtisaamine oli komplitseeritud, kuna üsna vanas arvutis oli väga väike kõvaketas (40 GB), mis oli otsast otsani hädavajalikke faile täis – vähemasti keeldus omanik kategooriliselt mistahes faili kustutamisest. Ruumi kokkuhoiu mõttes oli tal ka süsteemitaaste välja lülitatud, ent teisest küljest pole teada, kas see oleks aidanudki – sama trooja ülesandeks võis ju olla ka taasteutiliidi rikkumine või siis iseenda taastamine just süsteemitaaste abil.

Kui aga pakkusin talle, et sellele imeväiksele kettajupile, mis veel arvutis saadaval oli, installeerin paar head tõrjeprogrammi, siis keeldus ta sellestki pedantliku järjekindlusega – ta minevat närvi, kui kettal on midagi sellist, mida ta ei tunne ega tea, pealegi võivat see teda häirima hakata. Iga tema arvutis olev fail ja kaust peab paiknema täpselt kindlaksmääratud kohas ning piltlikult öeldes läikima nagu prillikivi. Mitte midagi üleliigset, isegi kui see on tema turvalisuse huvides, ei tohi arvutisse paigaldada, ka mitte sel juhul, kui see hiljem maha installeerida. Sõnaga, troojast tuli lahti saada nii, et hiireotsagagi tema arvuti kõvaketast ei puutu.

Hea küll, valdav enamus arvutikasutajaid ei ole kiiksuga, kuid vahel on tõesti vaja puhastada arvutit nii, et ketast ei puutu. Esmapilgul võib see tunduda võimatu missioon, kuid midagi ülearu keerulist siin ei ole. Kõigest sellest on juba juttu olnud, ent teises kontekstis. Näiteks sartiklis Valik vabavaralisi ehk tasuta vahendeid viiruste ja troojate kiireks eemaldamiseks mainisin ära mitmed viiruste eemaldamise vahendid: McAfee Avert Stinger, Microsoft Malicious Software Removal Tool, Norman Malware Cleaner ja Avira Antivr Removal Tool jne, kuid jätsin märkimata, et antud utiliite võib nimetada ka portatiivseteks ehk kaasaskantavateks tõrjevahenditeks.

Pahavara eemaldamisel mängivad portatiivsed tõrjujad tihtipeale suuremat ja olulisematki rolli kui veebipõhised online skannerid või kõvakettale installeeritud tõrjeprogrammid. Seda just sellepärast, et paljud tänapäevased viirused ja troojad on suutelised arvutisse paigaldatud pahavaratõrjed üles leidma, need seejärel töövõimetuks muutma või nende eest märkamatuks jääma. Nakatunud arvutiga online skanneriteni jõudmine võib aga olla raskendatud – teid kas suunatakse edasi pahatahtlikele saitidele või blokeeritakse juurdepääs viirusetõrjete kodulehtedele. Näiteks katsetamistuhinas on mul endalgi olnud au kohtuda taolise troojalasega nagu Bagle, mis oli selleks kõigeks võimeline. Laastamistöö oli kohutav ja kui mul poleks olnud tagataskust võtta nn. arvutivälist viiruseeemaldajat, oleks trooja kättesaamine olnud raske.

Portatiivsed tõrjevahendid

portable antivirus scannersPortatiivsed ehk kaasaskantavad programmid on mõeldud kasutamiseks irdseadmetel nagu MP3-mängijad, USB mälupulgad või –kaardid, välised kõvakettad, iPod, iPhone jne. Neid programme ei pea kõvakettale kopeerima või installeerima, need on USB juhtme või -otsiku abil arvutisse ühendamisel koheselt käivitamiseks valmis. Registrisse kirjeid ei jää, lisarakendusi (DirectX jne.) nad töötamiseks ei vaja ning enamus ei vaja ka administraatori õigusi.

Loomulikult võib kaasaskantavaid versioone kasutada ka arvutis püsivalt või salvestada neid  CD/DVD plaatidele, soovitavalt korduvkirjutatavatele, et jääks uuendamise võimalus. Näiteks portatiivsetest versioonidest kasutan arvutis Emsisoft Free Emergency Kit 1. mis ei jää kõvakettale paigaldatavale versioonile põrmugi alla. Pigem pean seda versiooni isegi paremaks, sest programmiga kaasnev jõudlust vähendav service ei ole pidevalt taustal töötamas.

Ettevalmistus tööks

Kaasaskantavate programmide puhul tuleb arvestada, et internetist tõmmates on enamus neist pakitud kujul – .zip, .rar jne. Seega esimesena peaks failid avama eraldi kausta. Irdseadme ühendamisel USB kaudu tuleb klikata ikoonile My Computer ning leida uus moodustunud ketas (drive). Seejärel tuleks see avada ja tõsta sinna eelnevalt lahtipakitud kaust. Näiteks alloleval pildil on MP3-mängija nimetuse all Removable Disk (F) ja väline kõvaketas nimetuse all WD Passport (G). Kui nüüd näiteks avan MP3-mängija ketta, siis läbisegi muusikaga on portatiivsed tõrjujad nii kaustades kui ka eraldi .exe failidena. Vajalikel programmidel klikates on need kohe töövalmis.

välise kõvaketta ühendamine

portatiivsed tõrjeprogrammid

Kindlasti peaks eelnevalt paigaldama arvutisse ka USB kirjutuskaitse. See on vajalik selleks, et kui näiteks arvuti on nakatunud eriti kurikavala viiruse või troojaga, võib see välise seadme ühendamisel arvutiga tungida ka sellel olevate failideni ja need samuti nakatada või muuta töövõimetuks. Ise kasutan selliseks kaitseks väga lihtsat ja tasuta utiliiti USB WriteProtector. Kui märkida punktikesega USB write protection ON, siis on kirjutuskaitse sisselülitatud ja lisaks kasutajale endale ei saa ka ükski pahavara seadmel olevaid faile muuta, ümber nimetada, kustutada , teisaldada jne. Kõik muu aga toimib ja töötab suurepäraselt . OFF loomulikult lubab jällegi peremehetseda sellel kettal.

usb kaitsmine viirusesse nakatamise eest

Töötamine programmidega

Lisaks eelnimetatud viiruste eemaldamise vahenditele nimetaksin veel teisigi:

Kaspersky Virus Removal Tool

Kaspersky Virus removal tool pole lihtsalt viiruste eemaldamise utiliit nagu nimi ütleb, vaid minu arvates teeb silmad ette täisvääsetele programmidelegi. Siia on ühendatud igat tüüpi kurivara leidmine (ka rootkit), nende kahjutustamine, vajadusel ka taastamine (backup – restore). Sätted (settings) võimaldavad mitmel viisil seada skanneerimist endale meelepäraseks, pahavara otsimisprotsess on väga informatiivne. Uskumatu, et see kõik on seni veel tasuta! Leian, et kui on olemas ainult see kaasaskantav versioon arvutivälisel seadmel, siis saab üle igast kurjusemäest.

NB! Utiliidi värskendamine uute andmebaasidega pole siiski võimalik, seega tuleb tirida sagedamini uus KVRT arvutisse või otse eemaldatavale seadmele, sest ka seal saab selle lahti pakkida töötavaks utiliidiks.

Kasperski viirusetõrje vahend

Süsteeminõuded: Kõik Windows versioonid

DR. Web CureIt!

troojate leidmine ja kahjutuks tegemineDr.Web CureIt! leiab ja eemaldab praktiliselt iga tüüpi pahavara, ent minu kogemuse põhjal annab see utiliit ka kõige rohkem valehäireid (false positive). Seega tasuks alati hoolikalt uurida, kas leitud fail on ikka pahavara või on vajalik mõne teise programmi, eelkõige tõrjeprogrammide tööks, sest eriline sallimatus näib sel olevat oma konkurentide suhtes.

Utiliidi avamisel otsib automaatselt uuendusi ja vajutades kirjele Start teostab arvutis kiirkontrolli. Peale seda saab kasutaja soovi korral valida täiendavaks kontrolliks ka täieliku skanneerimise, mis otsib kurivara kogu arvutist, või kohandatud skänni, mille abil märgitakse ise vajalik kaustad või kettad pahavara otsimiseks. Utiliiti saab käivitada ka eesti keeles.

Süsteeminõuded: MS Windows 95OSR2/ 98/Me/NT 4.0/2000/XP/2003/Vista

ClamWin – Loe uusimast versioonist, mis on ka eesti keeles artiklist  Reaalajas arvutit kaitsev pilvepõhine viirusetõrje Immunet Protect (Clam AV)

tasuta viirusetõrjedPortable ClamWin on a USB or Removable Drive on avatud lähtekoodiga (open source) tasuta viirusetõrje. Kasutajaliides ja mootor pärineb ClamAV –lt. Leiab ja hävitab nii troojaid kui nuhkvara. Juhend, kuidas ClamWin viirusetõrjet arvutivälisel seadmel tööle saada, asub  siin.

Süsteeminõuded: Windows 98/Me/2000/XP/Vista/2003

portatiivne viirusetõrje

Ansav Antivirus

Ansav Antivirus on tasuta kaasaskantav tõrjevahend, mis elimineerib nii tavalist nuhkvara kui ka troojaid ja viiruseid. Pahavaravastane andmebaas on hetkel veel limiteeritud, ent kurjemat ja tuntumat kurivara hävitab kindlalt. Programmi saab sätete (options) abil suurepäraselt konfigureerida kasutaja soovidele meelepärasemaks, pluginate abil võib otsida peidetud pahavara või muuta registrisätteid.

NB!Soovitan seda utiliiti kasutada edasijõudnutel või mitte näppida pluginat RegistryFX, kuna see võib põhjustada registrimuutusi, mida kasutaja võibolla ei soovi ja mida algajad ei oska taastada.

Süsteeminõuded: Windows XP / Vista

Simple Machine Protect

portatiivsed programmid

Simple Machine Protect on avatud lähtekoodiga tasuta viirusetõrjeprogramm, mis leiab ja kahjutustab erinevaid viiruseid, troojaid, usse ja nuhkvara. Programmi avades tuleb kõigepealt vajutada lahtrile Browse ja valida registriredelist skanneerimist vajav ketas või kaustad, millest soovitakse kurivara otsida. Control Administer abil saab valida skanneerimissätteid, Process Explorer abil vaadata töötavaid protsesse ja vajadusel neid sulgeda, System Optimizer abil muuta Windows vaikimisi registrisätteid.

NB!Soovitan seda utiliiti kasutada edasijõudnutel või mitte näppida pluginat System Optimizer, kuna see võib põhjustada registrimuutusi, mida kasutaja võibolla ei soovi ja mida algajad ei oska taastada.

Süsteeminõuded: Windows NT/2000/XP

Spyware Doctor with Anti-Virus

Spyware Doctor with Anti-Virus tasuta versiooni saab ainult siis, kui eelnevalt tiritakse arvutisse Google Pack. Tegelikult võib linnukesega märkida vaid Norton Security Scan, kui ei soovita arvutisse muud träni. Seejärel, kui Norton on arvutisse installitud, tuleb liikuda mööda teed My Computer – Local Disk C – Program Files, sealt otsida üles kaust Norton Security Scan ja tõsta see arvutivälisele USB kettale. Kui siis klikkida failil Nss.exe on programm tööks valmis. Tuntud viirusetõrje avastab ja eemaldab igat tüüpi pahavara.

viirusetõrje norton pahavara vastu

Süsteeminõuded: Windows XP Home / XP Professional/ Vista/ Windows 7

Webroot Spy Audit

Webroot Enterprise Spy Audit leiab troojaid ja igat masti nuhkvara. Andmebaasid uuendatakse läbi interneti, seega on need alati vajakohased. Skanneerimise tulemustest antakse teada Webroot kodulehel. Utiliit ei eemalda pahavara, ent näitab koha, kus see pesitseb, mille võib seejärel käsitsi kustutada. Äärmilselt lihtne ja kiire tasuta auditeerimisvahend on mõeldud ennekõike ettevõtetele, ent ka kodudes võib seda edukalt kasutada.

pahalaste otsimine arvutistkurivara leidmine ja eemaldamine

Süsteeminõuded: Windows 2000, Windows Server 2003, Windows XP

Prevx 3

Prevx CSI väga suureks plussiks on skanneerimise kiirus. Otsitakse rootkite, viiruseid, troojaid, klahvinuhke ja ka kõikvõimalikku nuhkvara. Miinuseks on see, et leitud parasiitide hävitamiseks peab ostma litsentsi, ent sellegipoolest näidatakse ära pahavara paiknemise koht, mille saab siis manuaalselt kustutada.

prevx tõrje viiruste vastuviiruste eemaldamine arvutist

Süsteeminõuded: Windows 2000 SP4, XP SP2/3, 2003, Vista.

System Explorer

System Explorer annab väga detailset infot kogu arvutisüsteemist. See unikaalne tasuta abivahend sobib ehk rohkem arvutivallas edasijõudnutele, kuid ka algajad saavad oma teadmisi täiendada. Nimetan selle programmi antud artiklis seetõttu, et mis iganes protsessi, faili või internetiühendust saab pahavarakahtluse korral üle kontrollida läbi programmi enda Virustotal või VirusScan.jotti saitidel.

system explorer

Süsteeminõuded: Windows XP või Windows Vista

Emsisoft Free Emergency Kit

best portable anti-spywareEmsisoft Free Emergency Kit 1.0 sisaldab tasuta portatiivseid ehk kaasaskantavaid tõrjevahendeid arvuti skanneerimiseks ja puhastamiseks pahavarast.

Leiab ja hävitab mitte ainult klassikalist nuhkvara, vaid ka troojaid, usse (worms), helistajaid (dialers), klahvinuhke (keyloggers) ja tagauksi (backdoors). Üks suurepärasemaid programme nii arvutisse paigaldatult kui ka arvutiväisel USB seadmel. Võimaldab koheselt alla laadida uusimad kurivaravastased andmebaasid, seejärel valida kasutajale sobiva skanneerimismeetodi.

Selle artikli kommentaaris kirjutab Marek, et a-squared annab palju valeteateid (false positive). Ei tahaks sellega nõustuda. Marek kahjuks ei nimeta ühtegi faili, mida loeti pahavaraks, ent kui nendeks võis olla midagi näiteks Bsplayer-ist, K-Lite Codec Pack-ist, peer-to-peer programmidest (LimeWire, Shareaza, BitTorrent jne.), siis paraku jääb õigus ikkagi a-squared’i loojatele – need kõik sisaldavadki kas reklaam- või nuhkvara. Vahe on lihtsalt selles, et paljud teised tõrjeprogrammid eeldavad, et kasutaja on installeerinud need omal vabal tahtel, ega pea neid pahavaraks, a-squared aga suhtub igasse pahavarasse null-tolerantsiga.

portatiivne nuhkvaratõrje

Kui aga rääkida üleüldiselt false positive failidest, siis milline programm neid ei annaks? Programme ja nende andmebaase loovad teatavasti inimesed, kes kõik on luust ja lihast olevused ning teatavasti on eksimine inimlik. Hiljuti ju isegi üks tuntud viirusetõrje (kahjuks ei mäleta nime, kes teab, võiks kommenteerida) luges tähtsat süsteemifaili viiruseks, mille kustutas ja mille tulemusel arvutid enam ei käivitunud…

Süsteeminõuded: Windows XP, 2003/Vista

Panda Anti-Rootkit ja Trendmicro Rootkit Buster on mõlemad väga lihtsad ja kasutajasõbralikud peidetud pahavaraliste protsesside avastajad ning hävitajad.

rootkit eemaldajarootkit eemaldamine

Kõigist internetist leiduvatest portatiivsetest pahavaratõrjetest olen siia tutvustamiseks välja valinud parimad. Need, mis ise sisaldasid nuhkvara ja troojaid, mis jooksutasid kaksik-buutivas arvutis kas XP Pro või Vista kokku või subjektiivsel põhjusel lihtsalt ei meeldinud, võib juttu teha siis, kui neid on paremaks kohandatud.

Loe ka kaasaskantavast Superantispyware´st.

Samuti heida pilk artiklile Valik vabavaralisi ehk tasuta vahendeid viiruste ja troojate kiireks eemaldamiseks –  need kõik pahavaravastased tööriistad on samuti kaasaskantavad abivahendid arvuti kaitsmisel.

at.lineOK

Üks vastus to “Tasuta kaasaskantavad ehk portatiivsed pahavaratõrjed”

  1. Olen Posen Says:

    Good post! The tips and information happen to be very well worth learning. You definitely others useful content. Thank you for sharing it!


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

<span>%d</span> bloggers like this: