Internet Explorer turvaliseks seadmine

Internet Explorer on üks osa Windowsi opsüsteemist. Ehkki näiteks nLite võimaldab Windows komponentide eemaldamist, siis Internet Exploreri mahainstalleerimisega tehakse kahju ainult iseendale. Paljud funktsioonid lakkavad töötamast ja  enam kui tõenäoline, et erinevad häired süsteemitöös  muutuvad nii segavaks, et peetakse paremaks OS-i uuesti paigaldamist.

Selleks, et muuta IE 8 sätteid turvalisemaks, tuleb avada veebilehitseja ja  valida sealt Tools  –  Internet Options.


Järgmisena tuleb valida vaheleht Security.  Sellel lehel on loetletud erinevad  turvalisuse tsoonid, mida IE oma töös kasutab (Internet, Local Internet, Trusted sites, Restricted sites).  Täpsemalt saab neist lugeda  siit. Kõigil nendel aladel on võimalik kahte moodi turvalisust seada:

  • Automaatselt saab määrata kõrgeim turvatase kui lohistada liugurit vaikimisi tasemelt (Medium high) High tasemele ja kinnitamiseks valitada Apply . See ühendab lahti mitmed funktsioonid nagu ActiveX, Active Scripting ja Java. Ehkki see on turvalisuse mõttes parim tase, tuleb arvestada, et internetis toimetamine ei pruugi enam olla nii sujuv kui varem – näiteks faile ei saa turvasätteid tagasi muutmata (vajutades Default level ja Apply) alla tirida või püüda Microsoft turvapaikasid otse lehelt laadida. Sobib aga  paljudesse töökohtadesse, kus internetiroll on asjaajamistel väike või enamusele tavakasutajatest, kes käivad internetis lihtsalt surfamas ja uudiseid lugemas.
  • Kohandatult ehk kasutaja enda soovide järgi saab valida sätteid, kui vajutada lingile Custom level. Avaneb uus aken, mille abil saab igaüks ise valida, milliseid rakendusi keelata (Disable), lubada (Enable) või rakenduse vajadusel küsida kasutajalt keelamise/lubamise kohta (Prompt). Näiteks ActiveX blokeerimiseks, mis on üheks sagedasemaks nakatamisallikaks, tuleb real Run ActiveX controls and plug-ins märkida punktikesega Disable , seejärel kinnitada oma otsust vajutades Yes ja OK.

NB! Näited on toodud Internet Explorer 8 põhjal, teiste IE versioonide menüü valikud võivad sellest veidi erineda.

Usaldusväärsete saitide tsoonis (Trusted sites) saab ise määrata veebilehed, mida usaldatakse ja millele ei kohandata üleüldisi turvasätteid. Nende lisamiseks või eemaldamiseks tuleb klikkida lingile Sites, mis avab uue akna. Kui varem oli valitud kõrgeim turvatase High ja mõnele lehele sattudes on märgata, et see ei tööta korralikult, ent ollakse kindel, et see ei sisalda pahatahtlikku sisu, saab selle nupu Add abil lisada nimistusse, millel turvasätteid ei rakendata.

Mõni veebileht võib nõuda ka ainult kontrollitud saidi (HTTPS) kaasamist sellesse tsooni. Selliseks saidiks on näiteks Microsoft Update. Turvataseme High korral tuleb siis käsitsi kopeerida ja kleepida aadressid https://update.microsoft.com või https://*.update.microsoft.com lahtrisse Add ja lisada lubatud tsooni. Trusted sites soovitatav turvatase on vähemalt Medium high.


Privaatsustabeli (Privacy) abil saab määrata küpsiste keelamise või lubamise seadeid. Siin soovitatakse avada link Advanced, märkida linnukesega Override automatic cookie handling ning valida küpsiste lubamiseks Prompt (Küsi). Kasutaja saab nüüd ise otsustada, kas veebilehel olles küpsiseid salvestakse arvutisse või mitte. Märkides linnukesega Always allow session cookies võimaldab läbi lubada ajutised küpsised, ilma et kasutajaid küsimisaknakesega häiritaks. Ajutised küpsised on ohutumad kui püsivad küpsised.

Vajutades Privacy aknas lingile Sites, saab igaüks ise hallata küpsiste seadeid konkreetsetel saitidel. Saab lisada mistahes veebilehti, millele määrata küpsiste salvestamise keeld (Block) või lubamine (Allow). Antud reeglid salvestatakse ning nende kohta kasutajalt nõu enam ei küsita.

Valides aga hüpikakende blokeerimise seaded ( Pop-up Blocker – Settings) saab ise määrata, millisele veebilehele on lubatud hüpikakende avamine. Selleks tuleb reale Address to website to allow kirjutada veebilehe aadress ja valida Add. Vaikimisi on enamus automaatseid hüpikaknaid keelatud, eraldi saab veel real Blocking level valida tasemeks High, mis keelab kõik hüpikaknad.

Tabeli  Advanced alla on koondatud seaded, mis kehtivad kõigil turvaaladel. Siin soovitatakse välja lülitada funktsioon  Enable third-party browser extensions , eemaldades linnukese ruudust  ja vajutades Apply. See valik lubab veebilehitsejale paigaldada kolmanda osapoole tööriistaribasid ja skriptiobjekte (BHO), millest mõned neist lisandmoodulitest võivad olla küll kasulikud, kuid võivad rikkuda ka kasutaja privaatsust  – koguda näiteks isikuandmeid või jälgida kasutaja harjumusi veebilehtede külastamisel.

Samuti soovitatakse märkida linnuke valikusse Always show encoded addresses, mis võimaldab paremini kaitsta õngitsemissaitidele sattumise eest, ning keelata ka valik Play sounds in webpages.nternet Explorer salvestab koopiaid külastatud lehtedest, portaalidesse sisselogimise paroole, küpsiseid jne selleks, et kiirendada hilisemat surfamist. Vaadata saab neid, avades tabeli General –Browsing history – Settings – View files. Soovitav oleks, kui kõik need andmed kustutataks veebilehitseja kinnipanemisel. Selleks tuleb märkida linnukesega Delete browsing history on exit. Käsitsi saab neid kustutada vajutades lingile Delete või avades veebibrauseris Safety – Delete Browsing History…


Internet Explorer 8 pakub uue võimalusena funktsiooni, et internetiseansil ei salvestata andmeid surfamiseelistuste kohta. Selleks tuleb veebilehitsejas avada Safety – InPrivate Browsing. Privaatsel surfamisel avatakse uus IE aken, millest annab märku aadressiriba ette kuvatav kiri InPrivate.  Samuti on soovitav sisse lülitada InPrivate Filtering märkides selle linnukesega. Lisainfot siit .

SmartScreen Filter aitab kaitsta andmepüügiga tegelevate veebisaitide eest. Selle sisselülitamiseks tuleb valida Safety – SmartScreen Filter ja vajutada kirjale Turn On SmartScreen Filter, seejärel  avanevas aknas valida kinnitamiseks uuesti samale  kirjele. Kahtluse korral saab veebilehte kontrollida käsitsi, valides Check this Website. Lisainfot siit.

at.lineOK

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: