Mozilla Firefox turvaliseks muutmine

Arvutisse võib paigaldada mitu veebilehitsejat.  Erinevate brauserite eeliseks on see, et ühe neist võib sättida üliturvaliseks, mille kaudu saab interneti-kaubamajadest vajalikku osta või pangas tehinguid teha, teist aga kasutada lihtsalt veebilehitsemiseks, failide tirimiseks või mängude mängimiseks. See vähendab  tundliku informatsiooni varastamise riski. Ent tuleb arvestada, et ka teine alternatiivne brauser tuleb turvalisemaks seada, et vähendada võimalust pahavarasse nakatumiseks.

Vaikebrauseriks, mida ma ise pidevalt kasutan, on Mozilla Firefox. See toetab paljusid samasid funktsioone nagu Internet Explorergi, välja arvatud ActiveX ja turvalisuse tsoonide mudel, milles saaks ise detailselt erinevaid sätteid keelata või lubada.

Mozilla Firefox turvalisemaks seadmiseks tuleb veebilehitsejas avada Tools – Options. Esimesel vahelehel Main võib märkida punktikesega  Always ask me where to save files (Alati küsi, kuhu salvestada faile). See välistab võimaluse, et mõni pahatahtlik leht ise püüab automaatselt mõnda faili arvutisse salvestada.

Alates Mozilla Firefox versioonidest 3.5, mille põhjal ma ka antud ülevaadet teen, on vahelehel Privacy võimalik märkida linnukesega Automatically start Firefox in a private browsing session, mis keelab veebilehitsemisel andmete salvestamise arvutisse.

Sama funktsiooni, kui keelatakse salvestada küpsiseid, külastatud lehti, salasõnasid, otsingusõnasid, allalaaditavate failide nimekirja jne. toetab ka Firefox will valik Never remember history. Valikuliselt saab vastavaid sätteid oma soovide järgi mugandada, kui eespool nimetatud lahtrisse Automatically… jäetakse linnuke panemata.

Paljud veebilehed pakuvad kasutamismugavust arvestades  kontodele sisselogimisparoolide salvestamist. Üldiselt soovitatakse selliseid funktsioone mitte kasutada, kuna nii pereliikmel, tuttaval või häkkeril on neile väga kerge ligipääs. Selleks piisab, kui avada Security – Saved Passwords –  Show Passwords. Kui antud funktsiooni  siiski kasutatakse, tuleks omakorda kasutada Master Password funktsiooni, mis krüpteerib andmed. Valida tuleks Use Master Password ja avanenud aknas määrata turvaline salasõna. Roheline kvaliteedimeeter annab märku loodud parooli häkkimiskindlusest. NB! Valitud salasõna ei tohi unustada!

Vahelehel Content soovitatakse linnuke eemaldada ruudust Enable Java. Kui veebileht seda nõuab ja kasutaja soovib selle uuesti sisse lülitada, siis peaks enne veenduma, et tegu ei ole pahatahtliku saidiga. Pärast turvalise veebilehe külastust soovitatakse uuesti see funktsioon välja lülitada. Samuti soovitatakse avada Advanced seaded ja kõikide skriptide eest linnukesed ära korjata.

Kindlasti tasuks Mozilla Firefox kindlamaks muutmisel kasutada erinevaid turvapluginaid, millest mõnedest on juttu olnud siin ja siin. Kuna eelnevalt sai mainitud, et ka neis võib vahetevahel esineda puudusi, siis kõige tähtsam on neid sarnaselt veebibrauseritele alati värskendada uuema versiooni vastu. Kõige lihtsam viis selleks oleks avada Advanced – Update ja märkida linnukestega kirjed Automatically check for updates to.

Loe ka Mozilla Firefox turvapluginatest ja nednde paigaldamisest veebilehitsejale.


at.lineOK

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: