Kui ohtlik on piraattarkvara

piraatKui rääkida piraattarkvarast, siis iseenesest läbi  P2P või torrentite tiritav originaalprogramm ei pruugigi nii ohtlik olla, kuivõrd selle lahtimuukimiseks mõeldud lisad nagu patch.exe, keygen.exe, crack.exe jne. Just neisse peidavad kräkkerid tavaliselt pahatahtlikke koode, mis halvemal juhul võivad kasutaja arvuti isegi nn. zombiks muuta, millesse on neil täielik sissepääs, ilma et nuhkvara- või viirusetõrjed ja ka tulemüürid suudaks neid takistada.

Väga heaks õnneks võib pidada seda, kui reaalajakaitsed suudavad pahavara avastada juba sissetungikatsel, heaks õnneks, kui hiljem arvutit mõne antinuhkvara- või antitrooja programmiga läbi skanneerides pahavara avastatakse ja hävitatakse, ent halvaks õnneks seda, kui tõrjeprogrammide andmebaasid ei suuda veel vastavat pahavara tuvastada. Teatavasti luuakse alati enne just pahavara ja alles siis leitakse selle vastu “mürk”, mis alles hiljem lisatakse tõrjeprogrammide andmebaasidesse. Ja juba kõvad tegijad kräkkerid ei hakka tavaliselt vaeva nägema mõne juba tuntud pahavara levitamisega, kuna see avastatakse niikuinii, vaid pigem kirjutatakse just uus ja tundmatu viirus, trooja, nuhkvara või backdoor (nn.tagauks),mis garanteerib neile mõneks ajaks (nädalaks, kaheks, kolmeks või isegi kauemaks) puutumatuse, kuni see lõpuks mõne viirusetõrjuja poolt avastatakse ja elimineeritakse. Selle ajaga on aga pahavara oma töö teinud ja kräkker oma tahtmise saanud. Kui näiteks “patch”, “keygen” või “crack” sisaldab lisaks teatud programmi lahtimuukimisele ka näiteks senitundmatut backdoor’i, siis luuaksegi varjatud läbikäik nakatunud arvuti kontrollimiseks.

Kui rääkida aga netifirmade poolt jagatavatest originaalprogrammidest, siis ka need võivad mõnikord pahavara sisaldada. Alati ei pruugi see sõna-otseses-mõttes pahavarana töötada vaid on abistavaks vahendiks programmi enda tööks, ent kui kindel ei ole ja hirm on nahas, siis parem loobu. Ent hirmul võivad ka suured silmad olla ja siis jääd heast ning väärtuslikust programmist ilma. Näiteks väga levinud on, kui konkureerivad tõrjeprogrammid avastavad teineteise programmifailidest kahtlaseid koodijuppe, mida peetakse õelvaraks. Tegu on pigem selles, et tõrjeprogrammid ise kasutavad  liiga tundlikke heuristilisi otsimismeetodeid. Loe ka Kräkkerite sulased – keygen´id ja crack´id.

at.lineOK

Advertisements

Üks vastus to “Kui ohtlik on piraattarkvara”

  1. sass Says:

    mina poltan piraattarkvara sest se on kasulik kui see sitane microsoft kas ta peaki entale raha sama
    ei microsoft on maailma suurim petis osta meilt tarkvara mis on orkinal ja nat savat nimoti inimesi peta
    nente äri seisnep seles on selge teile minule meeltip linux ja piraattarkvara mina kasutan ni mõne arvuti peal ja pole mul mite mingeid propleme


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: