Kuidas turvaliselt e-posti lugeda

 • Kui kasutate arvutiväliseid meiliteenuseid, näiteks Gmaili, Live Hot suhtluskeskkonda jne, paigaldage veebilehitsejale turvalaiendused nagu McAfee Siteadvisor, WOT, Netcraft, Prevx SafeOnline, Finjan SecureBrowsing, Trusteer Rapport vms, mis hoiatavad pahatahtlikele saitidele sattumise eest. Nimetatud brauserilisad toetavad nii Interner Explorerit kui ka Mozilla Firefoxi. Näiteks Gmaili postkasti avades lisab plugin Wot iga kirjas oleva lingi lõppu veebilehe reitingu –  rohelised rõngagkesed, mis teavitavad ohututest linkidest ja punased rõngad, mille puhul peaks olema väga ettevaatlik neile klikkamisega.

Isegi kui brauseritele paigaldatud mõne arendaja turvalisa ei toeta just otseselt postkastis olevate linkide ohtlikkuse määramist, siis ettevaatamatult linkidedel klikates ja internetilehe avanedes teevad need ikkagi kindlaks saidi othtlikkuse astme – nagu tavaliselt: punane märgistus – halb ja ohtlik, roheline – hea ja turvaline, kollane – saiti tuleb suhtuda umbusuga, kuna mõned märgid on näitanud pahatahtlikku tegutsemist.

 • NB! Isegi kui veebilehitsejatele on paigaldatud turvalaiendused, mis teavitavad veebilehtede ohtlikkusest, siis ikkagi ärge klikake igal pakutaval lingil, kuna paraku ka õngitsemise- ehk phishing-võltslehed luuakse alati varem, kui nad avastatakse ja andmebaasi lisatakse. Pealegi ka paigaldatud turvapluginad võivad vahetevahel eksida, kuna tänapäevane pahavarapõlvkond on imeosavalt peidetud tõrjevahendite eest! Kirjas oleva lingi tegelikku aadressi saab kontrollida nii, kui teha lingil paremklikk ja valida Properties.

Ärge klõpsake igale teile postkasti saadetud lingil, et see internetis avada, kaasaarvatud ka sõprade, ja isegi väga heade sõprade, keda täielikult usaldate, ning tuttavate poolt saadetud linkidel, kui nende saatmisest pole varem kokku lepitud või kirjas endas sellest ei teatata – sõbra või tuttava arvuti võib olla nakatatud troojaga, mis muudab tema arvuti spämmi tootvaks ja spämmi levitavaks arvutiks. Lingil klõpsates nakatatakse tõenäoliselt ka teie arvuti pahavarasse ilma et te ise sellest aru saaksite. Uus nakatatud arvuti hakkab aga omakorda rämpskirju õngitsemislinkidega jt kuritahtlike linkidega edasi saatma juba teie kontaktides olevatele inimestele ilma teie teadmata.

 • Ärge avage tundmatute inimeste poolt saadetud e-posti manuseid, kaasaarvatud ka sõprade-ja tuttavate poolt saadetud manuseid, kui nende saatmisest pole varasemalt kokku lepitud või kirjas endas sellest ei teatata – botneti liikmena võidakse rämpskirju õngitsemislinkidega ja troojamanustega saata ka ilma nende teadmata. Iga e-kirjaga saadetud fail kontrollige alati enne selle avamist viiruse-ja nuhkvaratõrjega üle.
 • Suurima ettevaatusega suhtuge kõikvõimalikesse kirjadesse, kus küsitakse teie isikuandmeid – aadressi, telefoninumbreid, pangaparoole ja -koode jne. Tõsi ta ju on, et paljud firmad korraldavad e-maili teel mitmeid auhindadega pärjatud reklaamkampaaniaid, et iial ei või teada, kas just äkki mitte seesama justkui turvaline veebileht pole osavalt järgi tehtud võltsing….
 • Kui e-maili postkastidesse saabuvad kirjad nagu näiteks see, milles pakutakse midagi soodsalt müüa või lausa tasuta, või kuulutatakse meeliülendavalt. „Palju õnne, te olete võitnud!“, või mingi toote tellimisel pakutakse lisaks mingit teist toodet suuremeelselt tasuta,  siis kõigepealt kontrollige alati üle firma, kes pakkumise tegi. Lüües Google otsingusse firma nime leiab hõlpsasti tema kohta andmeid– kui firma on juba varasemalt pettustelt avastatud, on kindlasti sellest teatanud kas Tarbijakaitse või on JUBA petta saanud inimesed kirjutanud sellest erinevates foorumites. Kui tegu võib olla Eesti firmaga, siis saab firmat maksevõimekust kontrollida  Krediidiinfo AS teenuse abil Tasuta firmapäring. Lüües firma nime otsingusse, kuvatakse ka Maksevõlgade raport, mida saab vaadata tasuta. Kui firmal on maksuvõlgasid, siis tasub üsna ettevaatlikult suhtuda sellest firmast kaupade tellimisse, mida nad võibolla e-maili teel pakuvad. Eriti kehtib selline ettevaatus läbi online-kaubanduse tellimisel.
 • Kui e-maili postkastidesse saabuvad kirjad nagu näiteks see või võiduvõimalustega kampaaniamängudest osa võtma kutsuvad kirjad nagu näiteks see, siis lugege väga hoolikalt läbi kampaania ja /või teenuste tingimused. Tavaliselt on need tingimused või reeglid imepisikeses kirjas, mille mõte seisnebki selles, et kasutaja jätaks need esimeses tuhinas tähele panemata ja osaleks mängus, mis kahjustab kas tema privaatsust või nõuab temalt rahalisi väljaminekuid.
 • Kui postkasti saabuvas kirjas tetatakse mõnest põneva pealkirjaga uudisest või mõnest aktuaalsest sündmusest, millest saab pikemalt lugeda linkile klikates, või kutsutakse osa võtma mõnest huvitavast online-meelelahutusüritusest nagu näiteks kogupere veebi-mängust, milleni samuti jõuab kirja lisatud lingi abil, siis ka nende abil võidakse nakatatada kasutajate arvutid erineva pahavaraga, millest enamuse ülesandeks on varastada ohvritelt pangaparoole. Kontrollida tuleb sellistel juhtudel nii kirja saatjat kui kirjas olevaid linke, millest oli juttu eelpool.
 • Kui mõni ametlik kiri ei ärata mitte mingeid kahtlusi, siis tegelikult seda kahtlasem see on. Ükski pank ega teine riiklik ettevõte ei saada teile kirju, et kinnitaksite nendes oma panka sisselogimise paroole või muid iskuandmeid. Samuti ükski pakkumine, mis tuleb kirja teel mõnelt tundmatult, milles soovitakse abi ja vastutasuna pakutakse näiteks rahalist protsenti, on võltsing. Emsi Software GmbH juht Christian Mairoll on öelnud kuldsed sõnad: “Kui e-posti teel saadetud pakkumine on niivõrd hea, et olla tõsi, siis ei ole see kindlasti tõsi.”

at.lineOK

5 kommentaari to “Kuidas turvaliselt e-posti lugeda”

 1. Arvutikaitse » Blog Archive » Küberkuritegevuse tippklass – botnet Zeus Says:

  […] ei tohi avada kahtlaseid e-maili manuseid ega klikkida igal lingil, mis nendes pakutakse. Sotsiaalsetes suhtlusvõrgustikes nagu Facebookis jne ning veebilehtedel […]

 2. Arvutikaitse » Blog Archive » Ehe näide andmepüügist ehk phishing´ust Says:

  […] mille andmepüügipettustest saab lugeda siit või siit, ning kui Margus poleks teadnud, kuidas turvaliselt e-posti lugeda, siis selle kindla panga kliendina oleks ta võibolla isegi lingile vajutanud. Teadaolevalt satub […]

 3. tattoo designs Says:

  I came across your article, i think your blog is awsome, keep working !

 4. Arvutikaitse » Blog Archive » Facebook´is levib trooja nimega Üllatus Says:

  […] Samuti tuvastavad kuritegelike kavatsustega veebilehed brauserite turvapluginad. Mõnedest neist on juttu artiklis Kuidas turvaliselt e-posti lugeda. […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

<span>%d</span> bloggers like this: