AVAST! Antivirus Home ja Professional Edition

1avast-simple

AVAST! Antivirus on mitmekülgne pahavara- ja viirusetõrjuja, mis kätkeb endas ka suurepärast reaalajakaitset.

Lisaks tasulisele Professional Edition’ile on saadaval kodukasutajatele mõeldud tasuta versioon AVAST! Home Edition, millel puuduvad vaid mõned üksikud mitte väga olulised funktsioonid (võrdlustabel). Avast Antivirus on saanud tunnustuse ICSA – juhtivate turvaspetsialistide- ja paljude programmi kasutajate, kaasaarvatud allakirjutanu poolt.

Kohandamine tööks

Mõlemaid versioone on võimalik 60 päeva tasuta katsetada, seejärel tuleb otsustada, kas osta täisprogramm või registreerida end kodukasutajaks. Registreerimisel nõutavaid andmeid ja e-maili aadressi ei kuritarvitata, saadetakse vaid kood, millega saab pikaks ajaks õigused programmi tasuta kasutada.

Enne Avasti installeerimist peab kindlasti kõik teised arvutis olevad viirusetõrjed eemaldama, et vältida nende omavahelisi konflikte, arvuti kokkujooksmisi ja hangumisi. Kohe peale paigaldamist, mis reeglina möödub tõrgeteta, küsitakse luba viiruseotsinguks. Peale alglaadimist kontrollitakse kogu arvuti väga põhjalikult üle ning ükski tuntud kurivara ei jää avastamata. Antud toimingut nimetatakse Schedule Boot-Time Scan, mida hiljem saab programmist ka käsitsi käivitada (klikk sinsel a-ikoonil – Start Avast Antivirus – Menu).

Seejärel soovitan märkida linnukesega Advanced options ja valida Ask for action. See lubab hiljem kontrollimise käigus valida käigus välistamistoimingu Ignore infected file, et automaatselt ei hävitataks faili, millega kaasneb pahavaraline komponent, ent mida peate siiski kasulikuks.

Vastavalt vajadusele tuleb Boot-Time skanneeringul vajutada näidatud numbrile, näiteks faili kustutamise korral (Delete infected file) peab vajutama nr.1, Move infected file puhul nr. 2 jne.

Kui esmane viiruseotsing on teostatud, võib muuta programmi omale meelepärasemaks. Lisaks CD/DVD mängijat meenutavale kujundusele saab valida ka lihtsama kasutajaliidese:

Funktsioonid ja tõrje

Sätete alt saab:

  • valida, kas programmi avamisel eelnevalt kontrollitakse ka mälu ja startivaid faile ning väljalogimisel flopi- ja CD/DVD kettaid;
  • määrata tegumiribal ikooni näitamine, selle animeerimine ja läbipaistvusefekti kasutamine;
  • valida keelt (eesti keel pole seni veel toetatud) või heliefekte (näiteks programmi värskendamisel uute andmebaasidega teatatakse sellest meeldiva mehise häälega ning arusaadavate sõnadega);
  • lubada logimine ja valida, mida sinna salvestada (hoiatusi, programmi vigasid, leitud pahavara jne.);
  • välistada faile, mida skänneerimisel ei kontrollitaks (Exclusions);
  • valida, kas andmebaasidega värskendamised toimuksid automaatselt või manuaalselt;
  • lubada programm käivituma alles peale teiste süsteemiteenuste avanemist jne.

Kui teete tegumireal kella juures Avasti sinisel ikoonil hiirekliki, avaneb põhjalikum kasutajaliides, mille abil saab palju täpsemalt ja vastavalt oma eelistustele programmi konfigureerida:

  • määrata reaalajakaitse läbi vestlus- ja P2P programmide tulevatele viirustele ja ohtlikematele nuhkvaradele. Kaitsta saab kõiki tuntumaid programme nagu MSN, Skype, Trillian, mIRC, Kazaa, Limewire, eMule, Shareaza, BitTorrent jpt.;
  • kontrollida sissetulevaid ja väljaminevaid maile;
  • määrata reaalajakaitse turvaastme – normaalne, kõrge, kasutaja valikupõhine, või siis loobuda kaitsest üldse (terminate) või mõneks ajaks (pause);

* blokeerida pahatahtlikud internetilehed ja scriptid; lasta kontrollida kõiki või ainult teatud tüüpi faile, MS-DOS põhiseid programme jne.

Lisaks:

* Tehes mistahes failil või kaustal paremkliki, saab lasta selle ka koheselt viiruste suhtes üle kontrollida.

* Pahavara otsitakse ka arhiivifailide (.zip, .rar jne) seast ning kasutatakse heuristilist otsimismeetodit (tuvastatakse viirustele sarnanevaid komponente ja analüüsitakse antud leiu ohtlikkust).

* Programmiga on kaasas spetsiaalne ekraanisäästja (screensaver), mis rakendab automaatselt kogu arvuti viirustkontrolli siis, kui arvutit ei kasutata.

* Saab valida kiire (Quick), tavapärase (Standard) ja põhjaliku (Thorough) skaneerimismeetodi vahel, samuti saab valida täielikuks kontrolliks kõik kettad või valikuliselt üksikud failid- ja kaustad.

* Avast! Virus Recovery Database (VRDB) Generator aitab viiruste poolt kahjustatud või töövõimetuks muudetud faile kergesti taastada endisesse seisu.

* Määrata saab programmi uuendamise ja pahavara-andmebaaside automaatse värskendamise (Update) sagedust.

Viiruse avastamisest antakse märku kahel moel – kõigepealt kuvatakse tegumiribale sini-kollane hoiatus, seejärel avaneb hüpikaken, millest saab valida edasise tegutsemisviisi: kas nakatunud fail ümber nimetada, parandada, kustutada, jätta karantiini (Move to chest) või jätta puutumata (No action). Juhul, kui programm ei suuda kurivara tavaviisil hävitada, hoiab ta teda seni tegutsemisvõimetuna, kuni tehakse arvuti alglaadimine.

Avast!’i juures meeldib mulle, et programm kasutab võrreldes teiste tõrjujatega palju vähem süsteemiressursse, surfamine ja töö arvutiga on sujuv ning kiire. Viiruseotsing ei toimu ainult tavapärasel viisil järk-järgult faile läbi lapates, vaid esmajärjekorras kontrollitakse üle hetkel aktiivseim tegevus. See tagab, et kurivara blokeeritakse enne, kui see jõuab arvuti nakatada.

Programmi ei saa pidada mänguasjaks, ehkki mitmed eriefektid ja paljud värvikirevad skinnid võivad seda eeldada – vastupidi, teda peetakse analoogsest tasuta viirusetõrjest AVG-st tunduvalt paremaks ja võimekamaks, ent kuna AVG Antivirus Free on tuntum ja seega ka enim tõmmatud, siis on Avast jäänud oma kolleegi varju.

Sobib opisüsteemidele:

Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/Vista,
vajalik internet Explorer 4 või uuem.

Uuest Avast Antivirus 5 Free loe siit.

at.lineOK

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: