Turvaline veebis käimine McAfee SiteAdvisor abil

Artikli kommentaariks –

see oli minu esimene artikkel Arvutikaitsesse 15.jaan. 2007, seega sõnastus on nii nagu ta on.

Sedamööda, kuidas kurikaelad internetis võimust võtavad, muutub järjest aktuaalsemaks küsimus, kas konkreetsele koduleheküljele võib ikka julgelt surfata või on põhjust karta, et sellelt mõni pahalane külge hakkab. Konkreetse koduleheküle turvalisuse üle otsustamisel on abiks McAfee SiteAdvisor.

SiteAdvisor paigaldamiseks tuleb tirida kodulehelt fail ja see installeerida – turvaplugin sobib nii Internet Explorerile kui Mozilla Firefoxile. SiteAdvisor aitab kaitsta iga tüüpi veebipõhise rünnaku vastu, kaasaarvatud nuhkvara, reklaamvara, spammi, isegi viiruste ja troojate, veebilehitseja kaaperdamise ja õngitsemise (võltsveebilehed, kus palutakse pettuse eesmärgil sisestada privaatseid andmeid – pangakoode jne) vastu.

SiteAdvisor’i automaatsed testijad kontrollivad pidevalt veebisaite, märkides oma andmebaasi, kas tegu on turvalise või väheturvalise saidiga. Kui kasutada erinevaid otsimootoreid (Google, Yahoo, Ask, Bing jne.), siis kuvatakse leitud kirjete taha automaatselt märkus, mille järgi saab otsustada, kas ikka tasub sellele lehele minna. Otsustamist kergendab asjaolu, et ka kirjete lõpus olevad ümmargused nupukesed on vastavalt turvalisusele ise värvi – rohelise „linnukesega” on turvalised, kollaste hüüumärkidega tuleb veidi ettevaatlik olla, punase ristiga on kahjulikud.

Kirjete lõpus olevatele nupukestele noolega liikudes kuvatakse automaatselt üldinfo lehe kohta ja neile vajutades saab ka põhjaliku analüüsi lehe kohta: kas on probleemne või mitte ja ka seletuse, mis põhjusel pole ta näiteks turvaline. Samas on lehekülastajate kommentaarid – kas peavad saiti heaks või halvaks. Kes soovib, saab ka ise arvamusi lehest lisada, ent selleks tuleb registreeruda. Registreerimisel nõutakse toimivat e-maili aadressi, kuhu saadetakse nn kutse ehk siis link, millele vajutades oledki juba SiteAdvisor’i täieõiguslik kasutaja, kellel on õigusi ka oma arvamusi ükskõik millisest netilehest üles riputada. Selleks tuleb vaid oma koodidega lehele sisse logida.

Ükskõik mis lehel sa ka ei ole, on Firefoxi paremal all nurgas (kella lähedal) Siteadvisor’i ikoon, mis vastavalt saidi turvalisuse astmele muudab värvi (roheline, kollane, punane). Sellele peale klikkides saad muuta sätteid – lülitada sisse või soovi korral välja turvalise surfamise kuvatavad nupukesed, muuta ka otsingus kuvatavad kirjed vastavalt turvalisusele värviliseks (Highlight search result links) või lülitada sisse turvaline teabeedastus (Use SSL communications). Samast saab ka vaadata detailseid testitulemusi lehe koha, millel oled; SiteAdvisor’i välja lülitada, saata tagasisidet SiteAdvisor’i meeskonnale; meeldivuse korral kutsuda sõber SiteAdvisor’it kasutama (Tell a friend) jne. Samuti saab koos utiliidiga paigaldada turvalise McAfee otsimootori.

Teenust on pakutud juba 2005 aastast SiteAdvisor’i nime all, ent 5. aprillil 2006. a. omndas McAfee turvakorporatsioon õigused SiteAdvisor nimele ja nüüd on selle veebilehitsejate abivahendi ametlikuks nimeks McAfee SiteAdvisor. Juba maailma ühe tuntuma antiviirusetõrje looja soov osta SiteAdvisor näitab, et tegu on kasuliku, kiiresti tuntust koguva lahendusega. Usutavasti tänu McAfee enda turvatehnoloogia rakendamisele muutub SiteAdvisor veelgi kasulikumaks ja mugavaks abivahendiks kasutajatele, näidates ära lehed, kust võib pahavara saada ja lugeda kasutajate arvamusi lehe kohta (nii häid kui halbu).

Isiklikult kasutan SiteAdvisor’it juba ammu, olen sellega väga rahul, ja kinnitan, et antav info on objektiivne ja peab paika. Lisaks, olles juba nii pikka aega tegutsemas, on saavutatud kogemus, mida võib arvestada.
McAfee SiteAdvisor on üks huvitavamaid leide ja meeldivalt nutikas lahendus! Kui mingid jobud ei hakka pahatahtlikult anonüümseid tühi-ehk valearvamusi mingi saidi kohta üles riputama, siis pean seda kasulikuks lisandiks kas Firefoxile või Internet Explorerile.

Süsteeminõuded:
• Opsüsteem: Windows Vista/XP,  Mac OS X
• Brauser: Mozilla Firefox 2.0, Internet Explorer 6

Saadaval on nii vabavaraline kui ka tasuline versioon, mille võrdlustabeli leiab siit.

at.lineOK

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: