Buutiva CD või DVD plaadi kirjutamine

Hiljuti küsis mu tuttav, kuidas teha mitmest failist .iso arhiivifail ja see hiljem buutivaks plaadiks kirjutada. Et teinekord ei peaks enam kõike uuesti üle seletama hakkama, siis teen siia väikese ülevaate, kuidas teha buutivat plaati.

Tasuta kõrvetajaid, mis toetavad bootiva plaadi tegemist, on mitmeid, kuid ise eelistan CDBurnerXP-d.

Kui on olemas mitu faili, millest soovitakse kõigepealt moodustada .iso fail, siis tuleb tegutseda järgnevalt:

  1. Ava CDBurnerXP, vali Data disk ja vajuta OK.
  2. Otsi programmi vasaku failiredeli abil üles arvutist koht, kus asuvad failid, millest tuleks luua .iso fail.  Näiteks minul asuvad need kaustas „orig.plaat isiklik“. Kui selle kausta avan, siis parempoolses aknas avaneb kausta sisu failidega.

Kuidas teha iso faili plaadile kirjutamiseks

3.  Noolega teen kõik parempoolses ülemises aknas olevad failid  aktiivseks ja tõstan need korraga otse alumisse lahtrisse (Drag and drop files…). Samahästi võib failid ka ükshaaval alla lahtrisse tõsta.

4. Seejärel valin programmist File ja Save compilation as ISO file.

Kuidas kõrvetada plaadile ISO fail

5. Avanevas aknas vailn koha, kuhu soovin .iso faili salvestada, kirjutan File name real .iso failile nime ja vajutan Save. Seejärel ootan kuni .iso valmis kirjutatakse (Creating ISO image).

ISO faili moodustamine CD või DVD-le kirjutamiseks

6. Valisin salvestuskohaks Avatud . ZIP failid ja iso faili pealkirjaks Opisüsteem isoks. Kausta avades on iso fail valmis kirjutatud.

ISO faili kirjutamine CD või DVD plaadile

7. Kuidas nüüd sellest ISO failist buutiv plaat kirjutada, loe edasi artiklist Buutiva ISO faili kirjutamine .

Samahästi võib ka niimoodi edasi tegutseda – tee ISO failil paremklikk ja vali Properties. Avanevas aknas vali Change ja uues avanevas Open With hüpikaknas otsi üles CDBurnerXP, tee see rida aktiivseks ja vajuta OK. Et ka eelmine aken kinni saaks, vajuta Apply ja OK. Nüüd katab CDBurnerXP kõik arvutisolevad ISO failid oma rakendusega ja kõrvetamisefunktsiooni avamiseks piisab, kui ISO failil klikkida. Seejärel tuleb lihtsalt valida Burn Disk ja oodata, kuni plaat seadmest väljutatakse.

Tasuta muusika, filmide, ISO kirjutamise programm

iso fail kirjutamine cd dvd-le

Siinjuures tuleb märkida, et niimoodi saab bootivat plaati kõrvetada enamikest mängudest (seda siiski tõenäoliselt, kuna ise ei ole mängude plaatidele kõrvetamisega  eriti kursis ja ei huvita ka),  viirusetõrjete päästefailidest, ning vanematest opisüsteemidest kuni Windows XP-ni välja.  Vista ja Windows 7 aga toetavad UDF -failisüsteemi ja nende kõrvetamine käib veidi teistmoodi. Loe sellest rohkem infot artiklist Explore&Burn – lihtne CD/DVD kõrvetaja.

NB! Enne buutplaadi CD-lugejasse asetamist veendu, et alglaadimisel loetaks esimesena andmeid CD-seadmelt. Selleks vajuta arvuti (sõltuvalt arvuti mudelist) alglaadimisel klahvile Delete või F2. AwardBIOS CMOS Setup sinise ekraani avanedes kliki lingile Advanced Bios Features, seejärel ava First Boot Device ning klaviatuuri nooltega liikudes märgi tärnikesega CD-ROM. Lõpetuseks vajuta enter , siis F10 ja Esc (väljumise nõusolekuks Y/N akna kuvamisel vajuta Y ehk Yes).

Loe veel buutiva CD või DVD plaadi (boot disk) kirjutamisest artiklist CD, DVD kirjutamise programm – Ashampoo Burning Studio 2010 Advanced. Buutiva ISO tegemisest on veel juttu artiklis Filmide või muusika plaadile kõrvetamise programm – DVD Author Plus.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

<span>%d</span> bloggers like this: