Explore&Burn – lihtne CD/DVD kõrvetaja, ISO failide kirjutaja

Explore&Burn on tasuline (varem oli tasuta, ent nõutud ja head programmid muudetakse sageli hiljem tasuliseks) CD/DVD  kõrvetaja, mis on integreeritud töötama Windows Exploreriga. Pisike programm, vaid 2.7 MB, võimaldab väga kiiresti ja lihtsalt kõrvetada muusikat, pilte, filme, ISO tõmmiseid või mis iganes andmefaile tagavaraks plaadile. Programmi suureks plussiks on just nimelt kasutamislihtsus – see võiks sobida isegi vanaisadele ja vanaemadele , kes arvutiasjandusest midagi eriti ei taipa.

NB! Programmi saab tasuta kasutada 30 päeva, seega kui on midagi olulist vaja kõrvetada plaadile, siis see saab selle ajaga tehtud!

Programmis on toetatud plaaditüübid  CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD+R, DVD-RW, DVD+RW, DVD-RAM ja süsteemid  ISO-9660, Joliet ja UDF. Just UDF-süsteemis on peamiselt Vista ja Windows 7 iso-failid , mida näiteks Wimdows XP  ja paljud  plaadikirjutajad  välja ei loe.Täiendavat infot saab lugeda  siit ja siit.

Programm sobib opisüsteemidele:  Windows XP*, Windows Vista, Windows 7, Windows Server 2003*/2008, 32-bit ja 64-bit versioonidele.

* Windows XP ja Server 2003/2008 puhul peab lisaks paigaldama Microsoft värskenduse KB932716, mille puhul nõutakse valideerimist ehk opisüsteemi ehtsuse kontrollimist.

Paigaldamine

Tiri paigaldusfail siit. Programmi paigaldamisel nagu ikka kliki failil, vali Next, nõustu tingimustega.

Märgi linnukeste ja punktikestega sätted ja programmi kasutajad. Lõpeta paigaldamine vajutades Finish.

Kasutamine

Arvutisolevad .iso või .img failid kaetakse plaadikujutisega, millel peal klikates avaneb nõustaja-abimees (wizard). Kui arvutisse pole veel Microsoft värskendust paigaldatud, antakse sellest märku ja lisatakse allalaadimislink.

Nagu eelnevalt öeldud, Microsoft värskenduse allatirimiseks nõutakse valideerimist – kas paigaldada eelnevalt arvutisse WGAPluginInstall või tirida GenuineCheck ja kopeerida sellest kood Microsft lehel vastavasse lahtrisse. Seejärel tuleb Hotfix arvutisse tirida ja paigaldada.

Kõiki üksikfaile või kaustades olevaid faile saab plaadile kirjutada paremkliki abil. Loomulikult peab kasutaja alati arvestama kausta mahukusega – kui CD-le mahub ümmarguselt 700MB andmemahtu ja DVD-le u. 4,3 GB andmeid, siis ühe-kahe faili salvestamiseks pole ehk mõtet tervet plaati raisata vaid oodata, kuni kausta koguneb samas mahus faile. Aga eks igaüks teab ise, kuidas paremaks peab.

Näiteks – kui soovin soovin kõrvetada plaadile oma koduvideod või kelleltki saadud filmid, siis teen selleks vastaval kaustal, antud juhul kaustal DVD paremkliki, ja valin Burn file(s) to disk. Edasi vali kirjutamise kiirus, pigem väiksem kui maksimumkiirus, samuti võib Disk asemel  meelepärasema nime kirjutada. Edasi mine Next abil, hüpikaknas vajuta Yes ja oota, kuni teatatakse kirjutamise lõpetamisest.


Hiljuti kurdeti mulle, et oldi kuskilt-kelleltki saadud Windows 7 ISO fail, mis avades tundus seest tühi, vaid mingi tekstifail oli loetav, milles oli kirjas: “This disc contains a “UDF” file system and requires an operating system that supports the ISO-13346 “UDF” file system specification.”

Samast asjast kirjutasin ka juhendi alguses – üks kahest: kas Windows opisüsteem või plaadikirjutajad ei toeta UDF-süsteemis kirjutatud isosid. Ent üheks võimaluseks nüüd ongi kasutada  Explore&Burn programmi. ISO failil tuleb teha paremklikk ja valida seekord Burn image to disk…ja edasi jätkata samalihtsalt nagu eelnevalt oli juttu. Kui ISO failis olevad andmefailid pole vigased, siis suudab programm sellest kirjutada buutiva plaadi (ingl. Boot disk või Boot CD/DVD).

Kuidas kontrollida, kas plaadi kõrvetamine õnnestus.

Kõige lihtsam on peale plaadi seadmist väljutamist see uuesti sisse tagasi lükata, avada My Computer ja klikata CD/DVD kettaikoonil.  Kui enne ISO faili avades ei olnud selle sees midagi näha, siis nüüd peavad kirjutatud failid CD/DVD kettal nähtaval olema.

Veel tasuks proovida, kas failid pole mitte vigased ja kas suudetakse neid kas bootida või avada. Otsi üles avatud failide seast .exe lõpuga paigaldusfail  (näit. setup.exe) ja kliki sellel – fail peab alustama installlatsiooniprotsessi. Kui see toimib, võib paigaldamise peatada ja proovida, kas plaat ka buudib arvuti taaskäivitamisel.

NB! Enne plaadi CD või DVD-lugejasse asetamist veendu, et alglaadimisel loetaks esimesena andmeid CD-seadmelt. Selleks vajuta arvuti (sõltuvalt arvuti mudelist) alglaadimisel klahvile Delete või F2 või F10 jne. AwardBIOS CMOS Setup sinise ekraani avanedes kliki lingile Advanced Bios Features, seejärel ava First Boot Device ning klaviatuuri nooltega liikudes märgi tärnikesega CD-ROM. Lõpetuseks vajuta enter , siis F10 ja Esc (väljumise nõusolekuks Y/N akna kuvamisel vajuta Y ehk Yes).

Kui soovid tasuta programmi, mis suudab UDF süsteemis buutivaid ehk alglaadivaid CD, DVD plaate kirjutada (boot disk), siis on Sul vaja lugeda läbi artikkel Kuidas kirjutada BIN/ CUE ja ISO faile CD/ DVD plaadile, samuti muusikat, filme jne. 

Teistest tasuta CD/DVD kõrvetajatest saab lugeda teema alt CD, DVD kõrvetajad, kirjutajad (ISO, UDF, BIN/CUE, PAL, NTSC)

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: