AVAST! Antivirus 5 Free seaded, kohandamine tööks ja viiruste otsimine

AVAST! Antivirus 5 lõppversioon on nüüd saadaval ja sellest saab lugeda siit: Tasuta AVAST! Antivirus 5 Free ja viirusetõrje registreerimine aastaseks kasutamiseks

Avast on üks hinnatumaid tasuta erakasutuseks pakutavaid viirusetõrjeid. Just nimelt need kaks – Avira AntiVir Personal Free (või tasuline Premium) ja AVAST! Antivirus (nii tasuta Home kui tasuline Professional) on on kiidusõnu saanud üle maailma nii kasutajate kui spetsialistide poolt. Ka pahavara avastamisprotsendilt on mõlemad tippklassi kuuluvad tõrjeprogrammid. Arvutiressursse kasutavad vähe ning omavad suurepärast reaalajakaitset.

Avast Antivirus vanemast versioonist olen juba varem juttu teinud, nüüd oli aeg proovida arendajate viimast versiooni Avast Antivirus 5 Free Beta.

NB! Tegu on seni veel katsetamiseversioon, seega kes selle paigaldab, peab ka arvestama, et programmis võib esineda vigu . Eriti ettevaatlikult tasuks suhtuda programmide eemaldamisse, mille Avast loeb pahavaraks, aga üldtuntult on need head programmid. Näiteks mul leidis Avast lisaks kolmele tõelisele õelvarale ka HP printerifailidest kahtlasi koodijuppe, mis aga täiendaval uurimisel Googlest ei viidanud pahavarale. Seega programmi kasutamine hetkel on iga kasutaja enda vastutusel.

Tõenäoliselt aasta lõpus väljub Avast katsetamisversioonist ja siis on see kõigile ametlikult kodulehel kättesaadav. Kuna aga katseversiooni (Beta) ja lõpliku versiooni välimus ning funktsioonid jäävad alati samaks, siis teen juba ette lühiülevaate, milline uus Avast välja nägema hakkab.

Programmi arvutisse paigaldamine on väga lihtne, seega ei tule selles näpunäiteid jagada. Kasutajal tuleb vaid otsustada, kas ühineda Avast! kommuuniga (Participate), et saata anonüümselt andmeid leitud pahavara või programmi vigade kohta.

Kohandamine tööks

Enne Avasti installeerimist peab kindlasti kõik teised arvutis olevad viirusetõrjed eemaldama, et vältida nende omavahelisi konflikte, arvuti kokkujooksmisi ja hangumisi. (Ise ma küll jätsin Avril AntiVir tõrje eemaldamata kokkusobivuse kontrollimise mõttes – ühtegi probleemi mitme päeva jooksul ei tekkinud).

Kõigepealt tuleks kontrollida esilehelt Summary, et kõik reaalajakaitsed töötaksid laitmatult ja programm oleks värskendatud uute andmebaasidega. Juhul kui ka kirje Program version näitab punaselt uue programmi versiooni olemasolu, tuleks kindlasti ka see uuendada, klikates lihtsalt punasel kirjal. Andmebaasi värskendused tiritakse automaatselt, juhul kui ilmneb mingisuguseid tõrkeid, antakse sellest märku paremal kella juures hüpikaknaga. Käsitsi uuendamiseks tuleb valida programmi vasakpoolsetest lahtritest Maintenance ja valida sealt Update.

Programm on eelseadistatud parimal moel arvutit kaitsma, seega ei peaks sätetest midagi muutma. Kes aga soovib siiski midagi muuta, näiteks välistada (Exclusions) teadaolevalt pahavaraliste komponentidega faile arvutist leidma või kaitsma programmi salasõnaga (Password), saab seda teha, kui avab paremal ülevas servas Settings. Mugavuse mõttes on eraldi veel põhilehel välja toodud link Change settings, mis abil saab sisse lülitada (Turn on) mängimise režiimi, kui ei häirita kasutajat hoiatavate hüpikaknatega.

Avades vasakust lahtrireast Real-time Shields, saab kasutaja vastavalt vajadustele konfigureerida vastavate reaalajakaitsete (failisüsteemi, interneti, meili, suhtlusprogrammide MSN, Skype jne. ning P2P failijagamisprogrammide Kazaa, Bit Torrent, SoulSeek jpt.) sätteid omale sobilikumaks valides Expert Settings.

Viiruste otsimine

Viiruste otsimiseks arvutist ava Scan Computer. Võimalik on teostada kiirkontroll (Quick scan), põhjalik otsing (Full system scan), kammida läbi USB abil arvutisse ühendatavad irdkettad (Removable media scan) või valida ise failiredeli abil kaustad (Select folder to scan), mis vajaksid kohest skänneerimist.

Viimase otsimismeetodit saab veel eraldi meelepäraselt paika sättida, kui Start nupu alt valida link Create Custom Scan. Samas saab programmi ajatada automaatselt õelvara otsima kasutajale sobivaks ajaks.

Õelvara leidmisel ei ole võimalik kohe vaadata, mis pahalastega tegu on,vaid tuleb oodata skänneerimise lõpuni. Kui audio on sisselülitatud sätetest, siis teatatakse otsimise lõppemisest  lausa inimkeeli, küll aga muidugi inglise keeles. Seejärel tuleb valida Show Results ja valida toiming, mida leituga ette võtta – Delete (tapab pahalase koheselt), Do Nothing (välistab kustutamise), Repair (püüab failist pahavara eemaldada) või Move to Chest (lisab pahalase karantiini). Toimingu kinnitamiseks peab vajutama Apply.

Alati võib esialgu kasutajale kahtlane või tundmatu fail karantiini tõsta, sest seejärel on aega tuttavatelt küsida või ise Googlest otsida faili kohta täiendavat infot. Kui selgub, et tegu oli valehäirega, saab faili tagasi registrisse lisada, kui avatakse lahter Maintenance, valitakse Virus Chest ning kirjel paremklikki tehes ennistatakse fail Restore abil.

Lahtri Boot-time Scan saab viia arvuti taaskäivitusele vajutades Schedule Now. , misjärel otsitakse õelvara arvuti kaitstud süsteemis, enne seda, kui Windows jõuab ennast üles laadida. See välistab võimaluse, et mõni eriti nutikalt kirjutatud viirus või trooja suudaks tõrjeprogrammi eest märkamatuks jääda. Vastavalt vajadusele tuleb Boot-Time skanneeringul vajutada näidatud numbrile, näiteks faili kustutamise korral (Delete infected file) peab vajutama nr.1, Move infected file puhul nr. 2 jne.

Viirusetõrje toetab nagu enamus tõrjeid paremkliki funktsiooni ehk siis Tehes mistahes failil või kaustal paremkliki, saab lasta selle ka koheselt viiruste suhtes üle kontrollida.

Alloleval pildil on tulevane vabavaraline versioon Free 5 võrreldes tasulise Pro 5-ga. Pildil pole avast! Internet Security 5, millel on lisaks veel spämmifilter ja tulemüür.

Teadaolevalt Arvutikaitse kaasautor Lauri Säde kavatseb sellele uuele Avast versioonile kirjutada ka eestikeelse tõlke, mis on väga tänuväärne temast.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: