Kõvaketta diagnostikavahendid, vigade otsimine arvuti kõvakettalt

computer hard disk driveÜkski arvuti kõvaketas pole igavene. Mingile hetkel lakkavad nad töötamast. Millal kõvaketast võib tabada krahh, seda ei tea kunagi – see võib juhtuda aasta-kahe pärast, aga võibolla ka homme…Ja siis lähevad kaotsi kõik andmed, mis kõvekettale on salvestatud.

Heal juhul, kui ligipääs kõvakettale jääb alles, on võimalik tähtsaid faile päästa näiteks Paragon Rescue Kit abil, aga teinekord on kõvaketas niivõrd kahjustatud, et päästa ei anna enam midagi. Seepärast tuleb alati tähtsamaid faile tagavaraks varundada kas CD/DVD-le, mälupulkadele või välistele kõvaketastele. Aga veel parem, kui juba varakult õpitakse diagnoosima oma arvuti kõvaketast sellel leiduvate vigade suhtes, et osataks valmis olla kõige halvemaks.

Kõvaketta diagnostikavahendid, mis kasutavad S.M.A.R.T tehnoloogiat, on kõige paremad abivahendid, mille järgi võib kindlaks teha, kas ehk kõvaketta eluaaeg hakkab otsa saama.

Kõvaketta vigadest võib iga kasutaja ka ilma nende tööriistadeta aru saada, ent tavaliselt ei osata neile piisavat tähelepanu pöörata. Näiteks, kui arvuti jookseb sagedasti kokku ja hangub, siis aravtakse, et viga on opisüsteemis. Või kui arvutist kostuvad klõpsivad helid, arvatakse, et ventilaator käib kuskile vastu. Kui mingid failid või kaustad müstilisel kombel kõvakettalt kaovad, kehitatakse lihtsalt õlgu ja arvatakse, et ju siis ise on kogemata need kustutatud. Kui failide avamisel või ümbertõstmisel teise kohta kuvatakse veateateid, arvatakse, et viga on failis endas. Kui juurdepääs failidele ja kaustadele aeglustub märgatavalt või neid avades kulub terve igavik, arvatakse, et arvutisüsteem on puhastamata. Tegelikult aga kõik need näitajad võivad aimu anda hoopis kõvaketta probleemidest.

Active@ Hard Disk Monitor on erakasutajatele tasuta SMART tehnoloogial põhinev utiliit, mis kontrollib kõvaketaste üldist seisukorda ja annab märku neil leiduvatest vigadest. Võimaldab tuvastada kõvaketta halbu sektoreid, millele andmeid ei saa enam kirjutada. Tarkvara saab käivitada automaatselt Windows laadimisel, et ta jälgiks ja kontrolliks reaalajas kõvaketast. Paremasse nurka kella juurde on võimalik kuvada kõvaketta temperatuurinäidik.

Sobib operatsioonisüsteemidele:

Windows Vista (32-bit & 64-bit), Windows XP (32-bit & 64-bit), Windows 2000 Workstation, Windows Server 2008 (32-bit & 64-bit), Windows Server 2003 (32-bit & 64-bit),Windows 2000 Server.

Programm on niivõrd lihtne ja kasutajaliides arusaadav, et erilist õpetust see ei vaja. Kõvaketta kontrollimiseks tuleb ketas aktiivseks teha ja valida Scan Disk. Ka programmi paremast reast saab sama funktsiooni käivitada. Ohumärgiks on see, kui skanneerimisel kuvatakse rohelise rea sisse kasvõi üksainus punane ruuduke. Kui arvutil on garantiiaeg, tasub see pilt välja printida ja arvuti remonti viia koos pildiga, mida õnneks üsna hästi aksepteeritakse vigade tuvastamiseks. Veel parem, kui kõvaketas skanneeritakse läbi ka teiste utiliitidega ja punaste ohumärkide ilmnemisel ka need pildid välja printida ning garantiisse kaasa võtta.

kõvaketta vigade kontrollimineHard drive error checking

PassMark DiskCheckup on tasuta erakasutuseks väga lihtne ja kiire utiliit, mis ilma põhjalikuma skanneerimiseta näitab kohe ära kõvaketta seisukorra. Paljuski sarnaneb kõvaketta diagnostikavahendile CrystalDiskInfo-le, mis samuti teatab hetkega kõvaketta olukorrast. Ok tähendab loomulikult, et kõik on korras. Sobib süsteemidele Windows 2000, XP, 2003 Server, Vista and Windows 7.

hard disk error checking tools

HD Tune tasuta versioon ei võimalda küll väga põhjalikult kõvaketast skanneerida, ent sellegipoolest leiab ta hõlpsasti vead. Utiliidist tuleb valida Error Scan, misjärel on võimalik teostada kiire vigade otsing (Quick Scan), või kui jätta linnuke märkimata, siis põhjalik ja rohkem aega võttev skanneering. Kui kasvõi üks ruuduke on punaselt märgitud, on see oluline veamärk.

Sobib süsteemidele Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7.

Hard Disk Diagnosis and Diagnostic Tool

HDDScan for Windows on portatiivne ehk kaasaskantav kõvaketta diagnostikavahend, mis arvutisse tirides tuleb kõigepealt lahti pakkida kasutajale sovivasse kausta. Utiliidi käivitamiseks tuleb mitme faili seast valida HDDScan.exe. Kõvaketta diagnoosimiseks tuleb klikkida programmis oleval kõvaketta ikoonil ja valida vastavalt soovile kas kiire (short ), põhjalikum (extended) test. Siis tuleb veidi oodata, kuni kuvatakse tulemused, kas test läbiti vigade leidmiseta või need siiski avastati.

Sobib opisüsteemidele: Win XP/2003/08/Vista/Windows7

kõvakettalt vigade leidmine

HDD Life on saadaval nii Vista- kui Google dokile tasuta, tasulist versiooni aga saab 15 päeva tasuta kasutada, seda enam, et utiliit on tõlgitud eesti keelde. Sobib süsteemidele – Windows 2000/XP/2003/Vista.

HDD repair free, Hard Disk Drive bad sector repair

Loe ka nii  kõvaketta partitsioonilt  kui ka failisüsteemist vigade otsimisest artiklist, mis tutvustab tasuta suurepärast partitsiooni programmi MiniTool Partition Wizard.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: