Kui filmid ja videod ei mängi korralikult – pole pilti või häält, video või heli on katkentlik

Aeg ajalt on mu tuttavad kurtnud, et filmid, mida nad püüavad arvutis vaadata, ei mängi. Kord on pilt, aga häält ei ole, või on siis hääl, aga pilti ei ole. Väidavad, et film või videoklipp on rikutud ja esimese hooga kustutavad selle kohe arvutist ära. Kui ka ise olen vahetevahel neile mõne filmi või video lastest ümber salvestanud CD/DVD-le, siis kohtumisel kaebavad, et nad ei saanud seda faili vaadata. Ja nägu on neil selline peas, et küll ikka mina olen õel inimene, kes ainult narritab neid.

Tegelikult on asi hoopis nii, et ükski neist fimidest pole rikutud vaid kasutaja arvutist puuduvad vajalikud koodekid,  mis toetavad nii videofailide pilti kui ka häält. Tavaliselt paigaldatakse arvutisse vaid filmi-ja muusikakuulamise programm – player – ja arvatakse, et sellega on asi ants. Ehkki ka pleierite paigaldamisel tulevad kaasa enamlevinud koodekid, siis kõiki  koodekeid nad siiski ei pruugi pakkuda.

Tavaliselt ei viitsi ma asja liialt keeruliseks ajada ja soovitan vaid ühte kindlat koodekite paketti, kus on esindatud 99% kõigist audio ja video koodekitest, mida kunagi võib vaja minna. See eeldab, et kasutaja peab edaspidi vaid koodekite paketti ennast uuendama värskeima versiooni vastu, ent ei pea enam internetis spetsiaalselt ringi tuhlama hakkama, et puuduolevaid koodekid leida.

Koodekite pakette on erinevaid ja loomulikult ei saa ma vastu vaielda neile, kes kasutavad mõnda teist paketti filmide vaatamiseks. Ent nagu öeldud, ise ma asja keeruliseks ei taha ajada ning kirjutan vaid ühest sellisest, mis on mu tuttavaid alati aidanud, mida ise olen aastaid kasutanud, mis hetkel on populaarseim maailmas, mis on väga töökindel ega tekita filmide vaatamisel probleeme ja millega on kaasas ka mitmeid spetsiaalseid abivahendeid „juhul, kui…“.

K-Lite Codec Pack võib arvutisse tirida otse kodulehelt, saades valida erinevate K-Lite pakettide vahel (Basic, Standard, Full, Mega, Corporate, 64-bit), ent mina ise eelistaksin Filehippo lehelt arvutisse tirida kas täisversiooni (Full – failimaht 14MB) neile, kel on arvutis vähe ruumi, või kui kettaruumiga probleeme pole, siis kindlasti Mega Codec Pack-i (failimaht 23MB). Kõigile on need paketid tasuta ja sobivad süsteemidele Windows 2000, 2003, 2008, XP, Vista, Windows 7.


Koodekite installeerimisel saab igaüks ise valida, milliseid komponente paigaldada. Kuna mul on juba arvutis pleier, mida olen harjunud kasutama, siis valin Lots of stuff (without player) – palju kraami ilma pleierita.

Paketi installeerimisel tuvastatakse automaatselt, kui mõned teised arvutisolevad koodekid kas segavad paketi paigaldamist, on vananenud või vigased –  nende eemaldamiseks antakse märku hüpikaknaga, milles on juhised.

Paigaldamisel võib edasi liikuda vaikimisi sätteid muutmata, ent kes soovib, võib valida linnukestega pleierid, millele rakendused hakkavad toimima ja seejärel täpsemalt, mis koodekeid  peaksid need pleierid toetama. Peale arvuti taaskäivitust on koodekid installeeritud.

Kui siiski juhtub, et mingi film nüüd mingil põhjusel ei mängi, tuleb avada Start – Programs – K-Lite Codec Pack – Tools – Gspot Codec Information.


Path rea lõpust (1.) lillaka kastikese abil ava failiredel ja otsi probleeme tekitav film üles ja ava see. Automaatselt skanneeritakse film üle ja tuvastatakse, kas video koodekid (2.) ja audio koodekid (3.) on installeeritud.

Näiteks, kui arvutisse on paigaldatud K-Lite Full versioon, siis selles puuduvad Real audio ja video koodekid, aga kui film vajab just neid koodekeid, siis antakse sellest eelnimetatud ridadel märku. Loomulikult võib siis Full versiooni Mega versiooni vastu vahetada, aga samahästi võib näiteks sellelt lehelt arvutisse tirida ja paigaldada Real Alternative koodekid (lehel vasakus lahtris Tools real).

Omaette lugu on sellega, kui filmid mängivad küll arvutis, aga ei mängi arvutivälises CD/DVD-mängijas. Odavamate mängijatega tavaliselt probleeme ette ei tule, ent kallimad võivad toetada kas ainult DivX formaate või ainult Xvid faile. Samamoodi, kui soovitakse oma Ameerika sõpradele AVI videosid saata, siis tuleb välja, et ka nemad ei suuda neid oma mängijates käima saada. Mõlemal juhul tuleb siis filme konvertida, aga sellest kunagi hiljem.

Ja veel, kui CD-d või DVD-d on rikutud, kas andmed ise on plaadil kajustunud või on plaat kriimustatud ja failid ei avane ei arvutis ega video-ega audiomängijates, siis tegelikult pole asi nii hirmus, kui esmapilgul arvatakse. Neid plaate ei maksa kohe ära visata – kõike annab parandada. Sellest kirjutan samuti kunagi hiljem.

Loe läbi ka artikkel – Kuidas otsida tekkinud vigu, kui meedia player ei mängi muusika- või video faile?

Ja mis veel parem – kui filmid ja videod ei mängi arvutis korralikult, kui pilti ei ole või heli pole, siis tõenäoliselt aitavad teid alati pleierid, millesse on juba sisse ehitatud koodekid. Need head playerid leiab teema  Audio, Video alamteema alt Meedia player (Pleier) .

Advertisements

5 kommentaari to “Kui filmid ja videod ei mängi korralikult – pole pilti või häält, video või heli on katkentlik”

 1. genxbong Says:

  Do you have copy writer for so good articles? If so please give me contacts, because this really rocks! 🙂

 2. Priit Says:

  Thank you.

  All my articles are original articles, I very rarely translate foreign articles, like this – https://arvutiturve.wordpress.com/2009/11/06/veebilehitsejate-turvalisus/ or this https://arvutiturve.wordpress.com/2009/11/05/uued-kurjad-viirused/.

  But of course I can get different information from the Internet and make sure that my understanding is correct. 🙂

 3. blakus Says:

  I really like when people are expressing their opinion and thought. So I like the way you are writing

 4. Priit Says:

  Thank You!

 5. Margus Says:

  Suur tänu – sain oma murele lahenduse ja filmid mängivad!


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: