Fototöötlemise programmi FotoMix kasutusõpetus – fotode kompositsioon ja viimistlus

Hiljuti kirjutasin põgusalt ühest suurepärasest tasuta programmist FotoMix,  millega ma ise enamus oma pilte miksin. Kirjutasin üldiselt, mida selle pilditöötlejaga üldse annab teha, aga juba kaks tuttavat on palunud, et seletaksin asja lähemalt.

Kui päris aus olla, siis väga täpset juhendit ei oska siia kirja panna, kuna fototöötlejad on siiski minu kõrvalhobi, et huvitavamaid pilte blogisse laadida või lastest meeleolukaid pilte luua, aga püüan anda oma parima. Seda siiski üldkasutamise osas detailidesse laskumata.

Pildi töötlemisprotsess on kasutaja jaoks väga mugavaks ja lihtsaks tehtud, võib isegi öelda, et automatiseeritud, kasutaja ülesandeks jääb vaid igas järgnevas etapis valitud pilti ennast töödelda. Kogu etapp kulgebki mööda programmi ülemist lahtririda.

Kõigepealt tuleb arvutist laadida pildi tagapõhi (Background) ja vajadusel seda töödelda; seejärel edasi minna lahtri Foreground abil, laadida arvutist pilt, mis jääks esiplaaniks ja vajadusel seda töödelda; seejärel lahtri Composition abil need kaks pilti ühendatakse (tagapõhi ja esiplaan viiakse kokku ühele pildialusele), misjärel kasutaja võib neid siin vastavalt oma äranägemisele töödelda; lahter Touch Up võimaldab kokkumiksitud pilti kaunimaks viimistleda; lahtri Finish abil võib loodud kompositsioonile raami ümber paigutada, et siis lõplikult valmis pilt kas arvutisse salvestada  või välja printida.

best image editor

Ehk siis visuaalselt näeks see välja nii:

frame image editorphoto editing freeware

Iga etapp eraldi:

Tagapõhi ehk Background

Ava Start a New Empty Project, mis puhastab välja vaikimisi olevast äikesepildist.Vali Import ja Open, et oma arvuti piltidekaustast laadida tagapõhjaks uus pilt. Kui valid Import lahtrist IE ikooniga Search, siis avatakse Google interneti pildiotsing.

Resize abil saab pildi suurust muuta ja Crop abil pildist vajalikku tükki välja lõigata. Lahtri Crop all olevate noolte abil saab pilti keerata igas suunas (nö kasvõi jalad taeva poole) või muuta selle poolt (näiteks paremas pildinurgas olev kujutis viiakse vasakusse nurka). Deform abil saab pilti moonutada – pildist hiirega kinni haarates saab seda venitada igas mõttes. Tune abil saab muuta pildi erksust, värve, heledust jne. Effects abil lisada erinevaid efekte – pilt kaetakse õlimaalinguga, muudetakse metallikvärvi või samastatakse negatiivile, säbrustatakse jne.

Märkides punktikesega No Background tagapõhja ei kuvata. Valides Artificial Background saab tagapõhja kunstlikult luua erinevate värvidega ja varjudega.

Ükskõik mis programmifunktsioonis ollakse, alla olevast Tooltips reast saab lugeda, mida antud rakendus pakub tegemiseks.

design freeware

Esiplaan ehk Foreground

Import – Open abil leia pilt, mille peaks nüüd paigutama tagapõhja peale. Open abil saab valida programmi paremasse ritta erinevaid pilte, et katsetada sobivaimat. Esiplaanis on samad funktsioonid, millest kirjutasin juba eelnevalt. Uueks vahendiks on Eraser ja Color Erase, mille abil saab pildist kustutada teatud osa, et olulisem täpsemalt välja tuua. Näiteks, kui sellest kuulsast jalgpallikohtunikust soovitakse tagaplaanile salvestada ainult tema punnsilmset lõusta, siis nende kahe kustutamisfunktsiooni abil saab nö ülejäänud keha eemaldada. Tulemusi saab vaadelda järgmise etapi aknas Composition.

best free photo editing freeware

Kompositsioon ehk Composition

Pildist hiirega kinni võttes saab selle suuremaks venitada, tähe R abil keerata igas suunas ja tähe S abil kokku suruda või laiaks venitada. Edge Fade abil saab pilti varjutada ehk siis sulandada paremini tagapõhjaga, Transparency abil läbipaistvust muuta.

foto kompositsioon

Lahtri Add Text abil saab lisada pildile teksti ja sellest hiirega kinni haarates viia see ükskõik millisesse kohta pildialusel. Tekstile saab lisada erinevaid värve, kujundusi , muuta suurust;  tekstile varje andma Text Shadow abil ja teksti varjude asetust muutma Shadow Angle abil. Teksti saab tähe R abil keerata igas suunas ja tähe S abil kokku suruda või laiaks venitada.

how to make photo composition

Viimistlus ehk Touch Up

See funktsioon võimaldab pilti kaunistada erinevate värvivarjunditega, lisada nn pintslitõmmetega ilustusi, varjundeid jne.

freeware photo editing

Lahter Finish abil salvesta pilt arvutisse (Save), prindi välja (Print) või kopeeri Copy abil ja kleebi näiteks Wordi. Enne seda, valides No Frame, pildile raami ümber ei tehta. Tehes punktikese vastavalt Thin, Medium või Thick saab vastavalt raami suurust kohendada. Frame Color ja Shadow Color abil raami värve muuta.

how tu make frames

Kes teab, kuidas see ülevaade õnnestus, aga loodan, et veidigi aru saadakse. Taolistest programmidest pole ma varem kunagi õpetusi teinud ehk võiks siis öelda, et juhend tuli välja nii nagu ta tuli.

Põhjaliku ülevaate programmist leiad artiklist: Tasuta pilditöötlusprogrammi Fotomix põhjalik kasutusõpetus – video-ülevaade

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: