Mis on Must surmaekraan

system.ini file is corruptedMust surmaekraan (Black Screen of Death, BSOD, BISoD) on kõnekeele väljend, mida kasutatakse põhiliselt Windows operatsioonisüsteemide tõrketeadete kuvamisel. Tõrketeated kuvatakse ekraani mustale põhjale pärast seda, kui süsteemitöös ilmneb kriitiline viga.

Nii Windows 95, 98, 2000, ME,  XP,  Vista ja  7 kuvavad musta surmaekraani tavaliselt siis, kui operatsioonisüsteem ei käivitu mingi puuduva või rikutud faili tõttu. Tavaliselt kuvatakse ekraani vasakusse nurka kahjustatud faili nimi koos plinkiva sisestusmärgiga.

Must surmaekraan võidakse kuvada, kui kasutaja lubab tihendada ehk kokku suruda (compression) kõiki operatsioonisüsteemi faile, mis tekitab sageli vigu buutimisprotsessis. Tihti võib mõne süsteemifaili rikkuda ka mingi pahavaraline protsess. Ekraani kuvamise põhjustajaks võivad olla ka kuvadraiveri (display driver) probleemid, kui valitakse valesti režiim, mida monitor ei suuda näidata. Samuti põhjustavad tõrketeateid BIOSe vead. Sageli võib juhtuda, et musta surmaekraani korral ei ole võimalik siseneda ka arvuti turvarežiimi (Safe Mode).


Advertisements

2 kommentaari to “Mis on Must surmaekraan”

 1. Allar Says:

  Oh jummal. Stop errorid kuvatakse sinisele ekraanile. Sinu pilt on ju command linest üldse.
  Seepärast on asja nimi ka BLUE screen of death.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_Screen_of_Death

  Ehk “viskas sinist” eesti keeles 🙂

  • Priit Says:

   Vabandan, et vastusega hilinen, aga tööd ju ka vaja teha 🙂

   Minu viga on selles, et tööle kiirustades musta ekraani algust kirja pannes – https://arvutiturve.wordpress.com/2010/01/27/mis-on-must-surmaekraan/ -tegin kopeeri-kleebi (copy- paste) sõnaseletusest sinine ekraan – https://arvutiturve.wordpress.com/2010/01/27/mis-on-sinine-surmaekraan/ – ja paraku jäi lausepaar „stopp-viga“ eemaldamata. Õige oleks olnud see tõesti maha võtta, aga muud mitte.

   Arvutikaitse – http://www.arvutikaitse.ee/ – peatoimetaja Aare Kirna – http://www.kirna.eu/ – on mulle väga häid õpetusi jaganud, eriti mis puutub eestimaalasena eesti keeles kirjutamisse: kasvõi hambad ristis leida võõrsõnale eestipärane vaste ja võõrsõna soovi korral sulgudesse kirjutada, või vastupidi. PS. Suured tänud võlgnen Aarele ka sellepärast, et üleüldse blogindusega tegelema hakkasin! Ja veel -palju kära tekitas kunagi ka Aare väljamõeldud „rootkit“ eesti vaste „käomuna“, millega ei oldud üldse rahul. Minu arust on see aga üks tabavamaid ja paremaid eestindusi üldse, kui arvutialasest eestindusest rääkida ja eriti rootkit`i iseloomustades.

   Seega sõna „tõrketeate“ jätan esialgu samaks kuni leian parema vaste. Ka ei ole see otsene pilt command line´st (käsu liin) , mida sina välja pakud ja mille kõige paremaid vasteid võid leida Google otsingust – http://images.google.com/images?hl=en&q=command+line&btnG=Search – või siis käsuliini liidest vaadates – http://en.wikipedia.org/wiki/Command-line_interface .

   Tõenäoliselt mõtled siin hoopis Command Prompt`i (käsurida), mida kasutatakse käsuliini liideses. Aga see pole ka eriti oluline, kuna paraku kõik mõtlevad küll ühte ja sama, aga eestindades nimetavad seda erineva nimega – kes käsureaks, kes käsuliiniks, kes käsuviibaks, kes aga ei eestindagi vaid automaatselt nimetavad seda mugavamalt võõrkeelsena command´iks, sest nii on ju tõepoolest mugavam. 🙂 Ja muide –„viskas sinist“ on ka üsna hea kõnekeele väljend! 😉

   Kui veel pildist rääkida, siis ei tahtnud kasutada Wikipedia pilti – http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Screen_of_Death – kuna see on vähem informatiivne, kui Google pildiotsingu abil leitu, kus on selgelt ka näha, et süsteemifail on kahjustatud (System.ini is corrupted). Paraku mul endal taolist pilti ei olnud võtta.

   Allikaid aga ei pane ma sõnaseletuste alla sellepärast (tavaliselt), et kontrollin info üle mitmetest allikatest ja teen ühtse kokkuvõtte. Kui muidugi kõigis neis allikates on peaaegu üks ja sama jutt, siis muidugi võin üht kindlat allikat kasutada.

   Aga ikkagi, aitäh tähelepanu juhtimise eest! Ja ärme pikka viha pea vaid jääme sõpradeks edasi (see on kõnekäänd). 🙂

   Muidugi tuleb „Musta surmaekraani“ puhul veel arvestada, et see sõna pole eestimaalste seas eriti levinud, küll aga „sinisest“ on kõik kuulnud. Sellepärast võib see tekitada ka vastakaid arvamusi ja võibolla ehk segadussegi ajada, aga kui ühest juba kirjutasin, siis arvasin teise paariliseks juurde panna.

   PS. Eksimine on inimlik ja tuleb tunnistada, et ka mina teinekord eksin. Seepärast on mul alati hea meel, kui tähelepanu juhitakse. Noh, need tähe-, koma-, tühikuvead jne tulevad kiiruga kirjutades ikka alati sisse, mida püüan leidmise korral ka parandada, aga sellist asja ma küll ei saa endale lubada, nagu ükskord avastasin – sõna „skannerimine“ oli väga sassi läinud ja kirjas oli hoopis „saneerimine“, mis tähendab hoopis midagi muud ja mis võib kellegi kapitaalselt segadusse ajada, eriti kui tuvastab sõna tähenduse.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: