Laste paanikanupp põhimõttel – Räägi oma lapsega!

Tänapäeval on täiesti tavaline, kui juba kahe-kolme aastaselt lubatakse lapsed arvutiga tutvust tegema. Tavaliselt pannakse laps arvuti taha lastemängu mängima, milleks sageli on ka internetipõhised mängud, ning ise minnakse omi asju ajama – ollakse kindlad, et lapse huvi piirdub vaid mänguga. Ent paraku unustatakse, et väikelapsed on väga uudishimulikud ning mängimise asemel võivad nad hakata klõpsutama erinevaid internetilehti ja sattuda nende jaoks ebasobivatele saitidele. Kui aga laps satub vägivalda näitavale lehele või kõige karmimatele pornolehtedele, võib ta kergesti ehmuda. Kõige kurvem on siis, kui laps ei oska või ei julge sellest vanemaid teavitada ning saab sellest hingelise trauma, kuna ta ei mõista asjade olemust (või koledust). Sellepärast on ülioluline, et juba väga varases nooruses, kui lapsed on kõige vastuvõtlikumad kõige uue vastu, juhendatakse, õpetatakse ja selgitatakse neile turvalise surfamise põhimõtteid ning räägitakse ja jagatakse nõuandeid ka siis, kui nad kasvõi kogemata taolistele ebasobilikele lehtedele satuvad.

Hector’s World on haridusprogramm lastele vanuses 2-9 aastat, mis pakub huvitavaid lastevideosid, printimiseks väljatrükitavaid värvimisraamatuid, puzzlesid; hüüdnime valikut, mille saab kirjutada vanemate abil meisterdatavale mütsile (Character Hats),  muusikalugusid ja paanikanuppu Safety Button, mis annab lapsele võimaluse halvale lehele sattudes ekraan katta teda julgustava ekraanipildiga. Windows XP omanikele on eraldi veel saadaval DELUXE SAFETY BUTTON, mis võimaldab sätete abil erinevaid tegelasi valida.

Avades HectorsWorld veemaailma satub värviküllasesse seiklustemaale, kus on põnevat nii lastele kui täiskasvanutele.  Hector´s Word eeldabki, et maailma õpitakse tundma üheskoos, kui vanemad suhtlevad aktiivselt oma lastega, et läbi mängu edendada nende oskusi ja väärtusi, positiivseid ja rikastavaid online kogemusi, mis õpetavad neid internetis surfama. Just vanemad ise on ju need, kelle toetus, kaasaelamine  ja huvi oma pisikeste tegemiste vastu paneb aluse laste veebisurfamise harjumustele.

Olles veemaailmas, tuleb hiirega klikata ekraanil olevatel viidetel, mis juhatavad edasi salapärasesse maailma. Tuleb arvestada, et see uus animeeritud veebileht on käivitatud  9.veebruaril, Turvalisema interneti päeval, seega ei ole see veel lõplikult valmis. Mõned uued viited lisatakse lähipäevadel ja palju verivärskeid viiteid edaspidi.

Tasuta laste värviraamatuteni, mis muuseas õpetavad lastele, kuidas hoiduda intrenetiohtude eest (emmed-issid kindlasti tõlgivad inglise keelse info laste jaoks eesti keelde või samaaegselt õpetavad lastele ka inglise keelt) jõuab ka Thinkuknow lehe kaudu. Samuti leiab sellelt samalt lehelt  eraldi linkidena ülesriputatud turvalist surfamist õpetavad kihvtid multifilmid ja puzzled. Puzzle mängimine on lihtne, paremast aknast tuleb hakata hiirega pildikillukesi vasakusse aknasse tõstma ja neid kokku sobitama.

Kuidas keegi seda nimetab – laste paanikanupp, -turvanupp, -ohutusnupp, -julgestusnupp jne –  on arvutisse tiritav kas Thinkuknow lehelt või HECTOR’S WORLD saidilt. Paigaldamine on lihtne, tuleb vaid nõustuda tingimustega ja peale installatsiooni viia arvuti taaskäivitusele (restart). Tegumiribale kella juurde kuvatakse delfiini kujutisega ikoon, millel paremklikki tehes saab vajadusel paanikanupu välja lülitada (Stop või Exit), või uurida Help abil nupu tööpõhimõtet. Ekraani paremasse nurka kuvatakse siputav delfiini kujutis, mida saab vajadusel hiirega tõsta mis iganes kohta ekraanil.

Kui nüüd lapsed avastavad internetist materjali, mis hirmutab või häirib neid, saavad nad kiiresti vajutada päästvale delfiinikujutisele ekraanil, mille tulemusel kuvatakse lõbus ja lastesõbralik ekraanipilt. Vastavalt kokkuleppele vanematega saab nüüd emme või issi appi kutsuda, kes olukorra lahendab. Kuid mitte ainult ei lahenda olukorda nagu mühkam, kes vaid sulgeb kiiruga ebanormaalse netilehe ja rohkem sellest välja ei tee, vaid ka annab selle kohta lapsele tagasisidet, seletab, et miks see leht selline halvamaiguline on, miks nendel lehtedel pole hea viibida jne. Sõnaga – RÄÄGIB OMA LAPSEGA sellest probleemist!

Hector’s World sobib igasse kodusse, algkoolidesse ja lasteaedadesse, rahvamajade lasteringidesse jne.

Advertisements

Üks vastus to “Laste paanikanupp põhimõttel – Räägi oma lapsega!”

  1. craig ballantyne Says:

    Thank you so much for sharing this great information! I am looking forward to reading more!


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: