Kuidas taastada kustutatud andmeid NTFS ja FAT ketastelt

SoftPerfect File Recovery on tasuta ja äärmiselt lihtne kaasaskantav utiliit taastamaks kasutaja poolt kogemata kustutatud faile kõvaketastelt, floppi-ketastelt, CF ja SD mälukaartidelt, välistelt kõvaketastelt jne. Utiliit toetab populaarseid failisüsteeme nagu FAT12, FAT16, FAT32, NTFS ja NTFS5. Sobib 32-bit and 64-bitistele opisüsteemidele Windows 95, 98, ME, NT, 2000, XP, 2003, Vista, 2008.

Kõigepealt tuleb muidugi öelda, et kui andmed on failisüsteemi puhastades mõne programmi poolt turvaliseks kustutamiseks üle kirjutatud, kasvõi näiteks CCleaneri abil, siis kustutatud faile on väga raske taastada. Samamoodi, kui kasutaja on tundlike ja privaatsete piltide, videote ja teiste andmefailide lõplikuks hävitamiseks hilisema taastamise vältimiseks kasutanud selleks spetsiaalseid andmepurustajaid nagu näiteks Eraser, siis samuti ei ole võimalik kadunud faile taastada. Teistel juhtudel aga, kui andmed on juhuslikult teidaldatud prügikasti ja sealt samuti kustutatud, siis vajadusel saab neid taastada taaskasutamiseks.

ccleaner

Tiri utiliit SoftPerfect File Recovery kodulehe paremast nurgast (Download Now) arvutisse, kliki failil ja vali Run.

kustutatud failide taastamine

Järgnevalt vali ketas, millelt soovid kustutatud andmefaile otsida. Mina näiteks ei valinud selleks NTFS süsteemi arvutikettaid vaid USB abil arvutiga ühendatava FAT32 failisüsteemis välise kõvaketta. Kui kasutaja teab, millist faili ta kindlalt otsib, siis võib paremasse What lahtrisse kirjutada otsitava andmefaili laiendi, näiteks avi, mpeg, jpg, pdf, zip, wma, exe jne. Kui lahtrisse ei kirjutata midagi, siis leitakse kõik failid, mis on kustutatud ja eeldatavalt ka taastamiskõlbulikud. Eeldatavalt sellepärast, et failid võivad siiski mingil määral olla rikutud ( ka siis, kui neid ei ole spetsiaalselt purustatud ehk ülekirjutatud), või on sellest mingi osa rikutud, mis tähendab, et taastamine alati ei õnnestu.

kogemata kustutatud failide päästmine

Järgnevalt vajuta Search ja oota, kuni otsimine lõpetatakse. Näiteks, kuna ma ise pole oma välist kõvaketast spetsiaalselt puhastanud ega ka ülekirjutanud sellel olevat vaba ruumi, siis leidsin utiliidi abil kõiksugust kraami aegadest ammustest – programme, pilte, videosid, arhiivifaile jne.

Taastamiseks tee vajalikul failil paremklikk ja vali Restore, sama funktsioon on ka utiliidi tööriistaribal.

failide ja kaustade taastamine

Taastamisel tuleb silmas pidada, et andmeid ei saa taastada samale kettale, millelt neid on otsitud. Kui kadunud faile otsitakse kettalt C, siis ei saa neid kettale C taastada, vaid tuleb valida teine ketas, näiteks ketas D, või siis USB abil ühendatav väline kõvaketas, mälukaart või kasvõi MP3 mängija. Seejärel tuleb vajutada OK ja taastatud andmefaili leiab kasutaja tema enda poolt valitud teiselt kettalt.

pildide ja fotode taastamine

Loe ka eesti keeles programmist, kustutatud failide taastajast Recuva.

Üks vastus to “Kuidas taastada kustutatud andmeid NTFS ja FAT ketastelt”

  1. Virgo Kruve Says:

    Proovisin mälukaardilt failide taastamise järgi ja tõepoolest, asi toimis ning sain kustutatud failid kätte. Kõvaketaste peale veel ei läinud aga kui tekkib vajadus, eks siis saab järgi proovitud.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: