Google Tõlgi: Kuidas tõlkida võõrkeelset internetilehte eesti keelde Google Translate abil

Google tõlgi logoTegelikult alljärgnev tõlkimisviis ei kehti ainult eesti keele kohta vaid samahästi saab eestikeelset lehte tõlkida näiteks inglise-, prantsuse-, vene-, hiina- või kasvõi araabia keelde. Tõsi muidugi on, et Google Tõlgi ei anna kõige täpsemaid tõlkelauseid ja vasteid tõlgitavale tekstile, samuti mõnda sõna ei suudeta üleüldse tõlkida, kuid paraku ka ükski teine tõlkimisrakendus ei paku paremat teenust.

Põhjus, miks ma üsna tuntud ja teatud Google tõlkimisteenusest ka oma blogis ülevaate teen, on üsna proosaline – soovisin mõnede oma artiklite viited ühele välismaisele saidile Google tõlketeenust kasutades üles riputada, ent asi ei toiminud – veelgi enam, tekitasin ise veelgi rohkem segadust sellega, et lisaks blogis olevast leheviitest Google Translate lisasin veel oma saidi paremasse veergu Otsi-lahtri alla teise peaaegu samaväärse viite  – Google Tõlgi automaatsed võõrkeelde tõlkijad. See aga tekitaski välislugejates segadust ja pahandada sain just mina.

Tegelikult on aga asi selles, et kui kasutada Otsi-lahtri all olevaid automaatseid tõlkijaid, siis tõlgivad need terve blogi korraga valitud keelde, kuid paraku ei tõlgi need spetsiaalselt välja valitud artiklit. See aga tähendab, et kes tahab kindlat artiklit lugeda, peab seda uuesti blogi alguslehe kaudu otsima hakkama. Kui aga valitakse välja just kindel artikkel, siis saab selle edukalt tõlkida teistesse keeltesse, kui kasutatakse Google tõlkenuppe, mis paigaldatakse veebilehitseja tööriistaribale.

Asi toimib nii:

Avage Google  brauserinuppude leht, valige keel või keeled, millesse soovite hiljem veebilehti tõlkida. Võtke hiirega vajalikust keelest kinni ja siis tõstke ehk lohistage see hiire abiga veebilehitseja  järjehoidja tööriistaribale. Väike sinine nooleke näitab täpset kohta, mille vahele see paigutatakse. Alloleval pildil on toodud näitena armeenia keel, lisaks on veel näha araabia-, inglise- ja eesti keele nupp.

Google Translate

Otsin nüüd näitena oma blogist ühe artikli. Valisin ja avasin selleks huumorika loo Kaks uskumatut lugu, mis ei unune iial….  Kui ma nüüd vajutan veebilehitseja järjehoidjaribal nupule „araabia“, siis tõlgitakse seesama valitud link automaatselt araabia keelde ja näeb eesti lehega võrreldes välja selline:

Eesti leht:

Google tõlge eesti keelde

Araabia keelde tõlgitud sama leht:

tõlkimine Google tõlgi abil

Inglise keelde tõlgitud sama leht:

tõlkeprogramm, tõlkimise programm

Võõrkeelsete lehtede tõlkimine eesti keelde käib analoogselt, ent siis tuleb kasutada eesti tõlkenuppu. Valige välja võõrkeeles leht, mida Google Tõlgi toetab, ning eesti keelde tõlkimiseks vajutage brauseri järjehoidjaribal tõlkenupule Eesti. Veebilehe võõrkeel tuvastatakse automaatselt, olgu see siis prantsuse-, hispaania-, leedu-, läti jne keel ning tekst tõlgitakse koheselt eesti keelde.

Google Tõlge tõlkimisprogramm

NB! Varasemalt juba ütlesin, et tõlge iseenesest pole kõige parem, aga ei pea ka olema eriline ajuhiiglane, et mitte midagi aru ei saadaks. Pigem see just arendabki loogilist mõtlemist, kuna tuleb püüda ise õiget mõtet kontekstist leida ja normaalseid lauseid kokku panna.

veebilehtede tõlkimine -Google TranslateSeega, kui kellegi on välismaal sõber, kellele ta tahab oma eesti keelset kodulehte näitamiseks saata või põnevat lugu mõnest teiselt eesti veebilehelt, ja kui see sõber veel ei tea, kuidas ta saaks selle oma emakeelde tõlkida, saatke talle see õpetus. Kõigepealt võite muidugi sellesama loo ise ära tõlkida vastava keele tõlkenupu abil ja siis saata link edasi.

Mis aga puutub selle blogi Otsi-lahtri all olevatesse Google Tõlgi automaatsetesse tõlkijatesse, mis tõlgivad korraga kogu blogi valitud keelde, siis sellega on omaette teema. Tasuta ehk standardblogi .wordpress.com kasutajatele ei pakuta selliseid tõlkemooduleid, mida saab lihtsasti oma blogisse lisada. Kuid nagu näha siitsamast blogist, on ka teisi võimalusi, kuidas saab neid siiski paigaldada. Kui kellelgi tekkis soov ja huvi ka oma WordPress kodulehele-blogisse need lisada, siis andke mulle märku sellest ülevaate tegemiseks.

Android mobiili saab Google Tõlgi (Google Translate) alla laadida sellelt lehelt.

Loe lisainfot ka siit.

Advertisements

Üks vastus to “Google Tõlgi: Kuidas tõlkida võõrkeelset internetilehte eesti keelde Google Translate abil”

  1. yoursurprise-bellatio-4 Says:

    Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog based on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an email.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: