Unustamatu reis universumi sügavusse – teleskoop koduarvutis

WorldWide Telescope on äärmiselt põnev tasuta rakendus kõigile – nii täiskasvanud kui lastele,  õpilastele või õpetajatele, emadele ja isadele aga miks mitte ka õpetlastele endale. Universumiavaruste teleskoop on justkui virtuaalne observatoorium kasutajate arvutis, mis võimaldab neil kodust lahkumata vaadelda taevast ja tähti, planeete ja päikesesüsteemi, galaktikaid või Linnuteed, leida musti auke või supernoova plahvatusi tuhandeid aastaid tagasi.

WorldWide Telescope võimaldab vaadata meie päikesesüsteemi kolmemõõtmeliselt, pakkudes tuhandeid pilte universumist, mis on salvestatud ni NASA,  igasuguste sondide ja kulgurite ning nii maapealsete- kui  ka maailmakuulsa kosmoseteleskoobi Hubble abiga.  Kõike vaadeldavat – planeete, nende kaaslasi, täheparvi, supergalaktikaid jne – saab edukalt suumida nii lähemale kui kaugemale ja pöörata neid 360 kraadi. Kõik see toimib äärmiselt lihtsalt – kui vaadeldav objekt on avatud, saab hiirega kõiki toiminguid teha: programmiaknas saab kasutada nii rullikut kui ka vasakut ja paremat hiireklahvi.

Rakenduses on niivõrd palju võimalusi, et neist kõigist kirjutades saaks sellest artiklist romaan. Sellepärast ongi parem, kui kasutaja varuks endale juba ettenägelikult aega, et kõige selle põnevaga tutvuda. Miks võiks juba ette aega planeerida? Aga just sellepärast, et ehkki ma ise mõtlesin vaid korraks selle programmiga tutvust teha, siis tegelikult unustasin end rakenduse taha umbes paariks-kolmeks tunniks. Ja kõik muu, reaalne maailm ja teised toimetused, ununesid sootuks….olin nagu teises maailmas.

Rakenduse saab arvutisse tirida sellelt lehelt (Install Windows Client). Sobib operatsioonisüsteemidele alates Microsoft XP SP2, Vista, Windows 7. Rakendus nõuab üsna palju ressursse, et edukalt ja sujuvalt toimida, seega oleks hea samalt lehelt üle vaadata ka soovituslikud süsteeminõuded (Windows System Requirement). Loomulikult võivad ka veidi nõrgemate arvutisüsteemide omanikud rakendust katsetada, ehk sobib see neilegi.

Kes aga programmi arvutisse paigaldamist ei soovi, võib rakendust jooksutada läbi veebi, valides tirimislehelt Run Web Client (nõuab Microsoft Silverlight 3 eraldi paigaldamist). Veebirakendus sobib ka Intel Mac OS X kasutajatele.

Paigaldamine möödub lihtsalt, tuleb vaid Next abil edasi liikuda ja nõustuda tingimustega. Kui installeerimise käigus soovitatakse uuendada ka DirectX-i (Welcome to setup DirextX), siis tuleb ka selle puhul nõustuda tingimustega ja see arvutisse paigaldada.

Ja siis avaneb maagiline kosmosemaailm…


Kindlasti tasub läbi näppida kõik tööriistaribadel olevad ikoonid ja nupukesed.

Näiteks Guided Tours võimaldab tuntud teadlaste abiga läbi viia põnevaid kosmoseekskursioone.

Explore alla on paigutatud erinevad kollektsioonid  kuulsate teleskoopide (Spitzer, Chandra, Hubble, NOAO) salvestustest universumisügavikest.

Search abil saab ise otsida huvipakkuvaid tähtkujusid, supenoovasid, tähti, planeete, udukogusid jne. Otsingusse kirjutage vastav sõna, näiteks Black Hole (must auk), Andromeda, Milky Way (Linnutee) või mis vaid kasutajat enim huvitab.

Või alumiselt tööriistaribalt Look At noolekest avades võib eraldi avada vaatlemiseks tähesüsteeme, päikesesüsteemi, planeete ja Maad või erinevaid panoraamfotosid kasvõi Apollo 12 meeskonna unustamatust reisist Kuule. Selle kõrval võimaldab Imagery nooleke avada  erinevaid kategooriaid valitud piirkonnas surfamiseks.

Telescope avamisel tuleb kõigepealt klikkida paremas nurgas oleval ikoonil, mis avab ASCOM kodulehe, millelt tuleb eraldi arvutisse tirida ASCOM Platform 5 ja see ka paigaldada, et pääseda tähistaevast uurima teleskoopide abiga.  Kuid tuleb arvestada, et just see osa on kõige keerulisem ja vajab põhjalikumat süvenemist. Seega, kes pole just väga suur universumi huviline, see ei pea seda rakendust arvutisse laadima, ka ilma selleta saab  unustamatu kogemuse.

Kui aga keegi siiski paigaldab selle, siis Telescope avamisel tuleb kõigepealt avada link Choose ja valida teleskoobitüüp. Siis vajutada Properties, et draiverid saaksid paika seatud, ning lõpuks OK. Seejärel ühenda teleskoobitüüp Connect abil.  Ehkki Scope Simulator annab Setup abil veel meeletult palju sättimisevõimalusi, siis mina neisse ei süvenenud.

Aga igatahes selle teleskoobi abil käisin ma ära ka Kuu teisel küljel. Kuna mitte keegi ei arva iialgi ära, mida ma seal nägin, siis ütlen seda ise suure saladuskatte all – täielikku pimedust! 😉

WorldWide Telescope on pühendatud  Microsofti teadlase Jim Gray mälestuseks, kes jäi 2007 aastal merel kadunuks. Selle rakendusega püütakse arvutikasutajaid inspireerida ja anda neile tasuta võimalus mõista ning uurida universumit nii nagu nad pole saanud seda teha mitte kunagi varem.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: