Kuidas kasutada rohkem mälu Windows 7 32-bit versioonil – Gavotte RAMDisk

Windows XP kiirendamiseks kasutasin pikka aega tasuta VSuite Ramdisk Free Edition`i, ent paraku sobib see ainult opisüsteemidele Windows 2000/XP/2003. Et aga 32-bitist Windows 7 kiiremaks muuta ja võimaldada tal kasutada maksimum mälu, laadisin arvutisse mäluketta Gavotte’s RRamdisk (tundub, et spetsiaalset kodulehte selle utiliidi autoril pole).

Ei saa muidugi mainimata jätta, et kui ma juba järjekorras neljas kord paigaldasin arvutisse Windows Seitsme, et seekord ta viimaks välja kannatada, jahmatas mind järjekordselt asjaolu, et eelnev opisüsteem Windows XP oli mul tunduvalt kiiremaks tweak`itud, kui standartne Windows 7 seda võimaldas. Kõige rohkem häirib mind aga arvuti aeglus.

Katsetasin uuesti läbi kõik virtuaalkettad, mida juba Windows XP puhul olin varasemalt teinud – näiteks tasuta Dataram RamDisk, ImDisk Virtual Disk Driver, SoftPerfect RAM Disk jne, kuid minu opisüsteemile need eriti ei sobinud. Õigem oleks siiski öelda, et arvestades minu subjektiivset arvamust ei sobinud need mulle.

Utiliidi arvutisse tirimine

Endalegi ootamatult aga leidisn täiesti uue tasuta mäluoptimeerimise utiliidi, mida ma polnudki veel varem katsetanud – Gavotte Ramdisk, mis sobib süsteemidele  Win XP/ Windows Vista/ Windows 7/ Win 2000/ Win 2003 Server. Utiliidi arvutisse tirimiseks keri sellel lehel veidi allapoole ja leia Attached File(s) Gavotte_RAMDisk_1.0.4096.5_200811130.7z (160.59K ).Samuti võib selle tirida siit või siit kui kasutatakse mõnda spetsiaalset failiserveritest tirimisprogrammi.

Gavotte Ramdisk loob arvutisse virtuaalse kõvaketta, mille abil saab suurendada 32-bitiste süsteemide mälujõudlust.

Paigaldamine

Kui utiliit on arvutisse tiritud ja arhiivifail avatud sobivasse kausta, siis jäta see esialgu ootele ja esimese sammuna ava käsuliin Command Prompt, kas kirjutades selle sõna Start otsimisreale (Search programs and files) või avades Start – All Programs – Accessories – Command Prompt.

Kopeeri ja kleebi administraatorina käsureale käsk:  bcdedit /set pae ForceEnable . PAE ehk Physical Address Extension sisselülitamisest annab märku kirje The operation completed successfully. Taaskäivita arvuti (restart).

Järgnevalt leia avatud Ramdisk kaustast, mille eelnevalt ootele olid jätnud, fail nimega “ram4g.reg” ja kliki sellel, et andmed kantaks üle registrisse.

Kui nüüd avada registrihaldur regedit järgides teed  HKEY_ LOCAL_ MACHINE \SYSTEM \CurrentControlSet \Services \Rramdisk \Parameters peab olema seal kirje:
UsePAE –  REG_DWORD  – 0x00000001.

Alles nüüd installeeri mäluketas arvutisse, käivitades failiramdisk.exe“ paremkliki abil administraatori õigustes (Run as administrator).

Oota, kuni paigaldusutiliit on avanenud, vali Install Ramdisk, seejärel Apply ja OK.

NB! Virtuaalketta laadimisel kuvatakse tõenäoliselt Windows kaitsesüsteemi poolt hoiatuskiri, et see draiver ei pruugi sobida antud süsteemi. Hea oleks, kui enne utiliidi paigaldamist tehtaks süsteemitaaste punkt või kasutatakse alternatiivseid partitsiooni ehk lokaalse ketta taastajaid. Sellegipoolest ei tohiks enamikel kasutajatel midagi halba juhtuda, kui valitakse Install this driver software anyway.

Oota, kuni draiver süsteemi paigaldatakse. Vajuta Ramdisk utiliidiaknas Apply ja OK ning taaskäivita arvuti (restart).

Kui ketas on moodustatud, saab seda igaüks ise vaadata, avades My Computer – teiste kõvaketaste kõrvale on ilnunud virtuaalketas RamDisk-PAE (R).

Isegi, kui arvutit pole veel puhastatud prahist ja vigastest kirjetest registripuhastusprogrammidega ning pole ka jõutud seda defragmentida, siis ikkagi peaks juba kasutajale märgatav olema, et arvuti kiirus on tunduvalt tõusnud. RamDisk kasutabki juba seda osa mälust, mida Windows ei kasutanud ja oli nö jõude. Paljudele piisab sellestki ja siinkohal võib ta mäluseadmise paika sättimise lõpetada.

Virtuaalmälu seadmine omastamiseks peaaegu kõike saadaolevast (4GB) mälust

Kuid arvatavasti mõni kasutaja soovib rohkemat, nagu näiteks mina. Järgnevat tuleb arvestada sel juhul, kui arvutisse on 4GB mälu paigaldatud.

Kuna kasutan mugavuse mõttes Yahoo vidinaid, millest üheks on ka Sys Monitor, mille abil saan ma kiiret ja vajalikku infot oma arvutisüsteemi kohta, siis see näitab paraku, et mu Windows 7 opisüsteem ei kasuta üldse virtuaalmälu. Virtuaalmälu on vajalik selleks, et kui mõne programmi või operatsiooni käivitamiseks jääb muutmälu väheseks, kasutab arvuti selle kompenseerimiseks virtuaalmälu. Kõrvalolevalt pildilt on näha, et minu arvuti virtuaalmälu (virtual) kasutus on suur ümmargune null.

Ava Start – Computer – System Properties – Advanced System Settings – Advanced ja Performance lahtris ava Settings ning Advanced. Seejärel kliki ka lingile Change. (Või tee ikoonil Computer paremklikk ja vali Properties ning jätka Advanced System Settings…).

Kui olead avanud Change abil Virtual Memory akna, võta linnukene ära kastikesest Automatically manage paging file size for all drivers. Seejärel tee hiirega aktiivseks ketas R: RamDisk-PAE ja märgi punktiga Custom size. Kui arvutis on 4GB mälu, siis võib Initial size (MB) ja Maximum size (MB) lahtritesse kirjutada mõlemasse ka 1000. Kuna aga RamDisk on siis ääreni täidetud, hakkab Windows hoiatama, et kettaruumi tuleks vähendada. Sellepärast kirjutan mõlemasse lahtrisse 900. Seejärel vajuta Set ja OK. Arvuti vajab nüüd taaskäivitamist (restart).

Alloleval pildil on näha, kui arvuti mälukasutus oli hooldada süsteemil (Currently allocated 3070 MB) ja kõrvaloleval pildil RamDisk-PAE-l (Currently allocated 3970 MB).

Nüüd on juba allolevalt pildilt selgelt näha, et mälunõudvateks toiminguteks, näiteks kui avatakse korraga mitmeid programme, tiritakse samal ajal p2p programmide abil faile, soovitakse samas ka internetis ringi kollata jne, saab süsteem lisaressursina appi võtta ka virtuaalmälu.

PS. Virtuaalmälu kasutamine ei ole kohustuslik ja väga hästi võib mälukasutuse optimeerimise jätta ka süsteemi hallata.

Advertisements

Üks vastus to “Kuidas kasutada rohkem mälu Windows 7 32-bit versioonil – Gavotte RAMDisk”

 1. -IFFI- Says:

  Tere,

  Üritan siin omale seda mälu laiendust lisada aga asi ei taha kuidagi õnnestuda.

  Nimelt kui lisan käsureale selle “bcdedit /set pae ForceEnable”
  siis saan vastuseks ” ‘bcdedit’ is not recognized as
  operable program or batch file.”
  Kasutusel on XP SP3


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: