Windows 7 – kuidas logida automaatselt arvutisse kasutaja parooli sisestamata

Turvalise salasõna vajalikkusest olen kirjutanud varemgi. Eriti oluliseks on muutunud administraatori kontole salasõna määramine, et kaitsta arvutit kräkkerite ja pahavara sissetungi eest. Kui aga luua kasutaja kontole salasõna, siis võib varsti üsna häirivaks muutuda, kui iga kord arvuti avanedes peab ta turvaparooli sisestama. Samuti vajavad mitmed programmid korralikuks arvutisse salvestumiseks taaskäivitusele minemist (restart), misjärel tuleb jälle salasõna sisse toksida, et Windows avaneks. Või kui arvuti säästurežiim on sätitud näiteks 30 minuti tagant uinuma, siis tuleb kasutajakonto uuesti  aktiveerida parooli sisestades. Mina näiteks olen liiga mugav selleks, et iga kord sellise tüütusega tegeleda.

Et muuta arvutisse logimine automaatseks, sisesta Start otsingureale sõna netplwiz ja vajuta Enter. Avanevas User Accounts aknas tee hiirega aktiivseks soovitud kasutajakonto, võta linnuke eest ära kirjel “Users must enter a user name and password to use this computer“ ja vajuta Apply ning OK..

Kohe pärast seda kuvatakse aken nimega Automatically Log On. Kirjuta oma kasutajanime alla lahtritesse kahel korral oma olemasolev (administraatori või kasutaja) salasõna ja vajuta OK. Järgnevatel kordadel, ehkki konto on parooliga kaitstud, logitakse kasutaja automaatselt arvutisse sisse.

Mida teha aga siis, kui säästuseades on arvuti määratud 30 minuti jooksul nn unne vajuma (sleep ehk arvuti puhkeseisund) ja „äratamiseks“ tuleb jällegi salasõna sisse tippida?

Ava Start – Control Panel – System and Security – leia Power Options ja kliki selle nime all lingil Require a password when the computer wakes.

Kuna aga Windows 7 on  programmeeritud nii, et ka pime kana leiaks tera, siis saab sama funktsioonini ka teist teed pidi:

Ava Start – Computer – System Properties ja seejärel vasakult alumisest reast Performance Information and Tools. Seejärel kliki kirjel Adjust Power Settings ja siis Require a password on wakeup.

Avanevas aknas märgi linnukesega Don´t require a password ja vajuta Save changes.

NB! Kui arvutit kasutatakse administraatorina üksi, siis on mugav niimoodi seadeid sättida kasutajat automaatselt sisse logima. Ent kui arvutit kasutatakse mitmekesi, siis peab hoolikalt läbi mõtlema, kas iga kasutaja puhul automaatne sisselogimine on ikka mõttekas.

Soovitav on teha igale kasutajale kui ka administraatorile endale tavakasutaja konto, olgugi, et Windows 7 –s saab ka administraatorina administraatori õigusi piirata kasutajakonto kontrolli UAC abil. Selle funktsiooni sisse lülitamine muudab küll arvutitöö veidi aeglasemaks, kuid selle eest turvalisemaks. Kasutajakontrolli sätete turvalisest paikaseadmisest saab lugeda täpsemalt siit.

UAC  (User Account Control) seadeteni jõuab, kui sisestada Start otsingusse sõna uac ja vajutada Enter.Samuti leiab selle, kui avada Start – Control Panel – System and Security – Action Center – Change User Account Control Settings.

Tavakasutaja piiratud õigustega konto saab luua, kui avatakse Start – Control Panel – User Accounts and Family Safety – Add or remove user accounts – Create a new account – järgnevalt kirjuta kasutajanimi ja märgi punktikesega Standard user ning vali Create Account.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: