Kiire ja tõhus viis taastada kogemata kustutatud faile – Glary Undelete

Glary Undelete on kasutusmugavuselt lihtne ent samas võimas tööriist taastamaks FAT ja NTFS ketastelt kustutatud faile. Kustutades faili prügikasti (Recycle Bin) ja seejärel tühjendades ka prügikasti enda, arvatakse sageli, et fail on jäädavalt kadunud. Tegelikult aga, kui ei kasutata spetsiaalseid andmepurustajaid ja ei kirjutata faile üle, annab kustutatud andmeid kergesti taastada. Tuleb ainult meeles pidada, et kaotatud faili tuleb hakata esimesel võimalusel taastama, sest ka uute programmide, piltide, videote jne arvutisse salvestamine kirjutab kergesti taastamist vajava faili üle.

Glary Undelete sobib kõikidele operatsioonisüsteemidele – Win 95/98/Me/NT/2000/XP/2003/Vista/ Windows 7 ja taastab kergesti faile ka USB abil ühendatavatelt seadmetelt – mälukaardid, välised kõvakettad, MP3 mängijad jne. Toetab failisüsteeme FAT, FAT16, FAT32, NTFS, NTFS5, NTFS + EFS.

restore deleted files

Kui otsitakse kadunud faile kindlalt kettalt (näiteks kettalt C)ja püütakse neid taastada samale kettale (kettale C), siis vähendab see eduka taastamise võimalusi. Faili taastamise kohaks tuleks alati valida teine ketas (näiteks ketas D) või transportida need USB abil ühendatavale seadmele.

Kui kasutajal on meeles andmefaili nimi või ta teab, millal ta täpselt selle faili kustutas, siis programm võimaldab otsimist ka andme nime, kuupäevade vahemiku või ka fail mahu järgi.

Failide leidmisel kuvatakse järgmised teated:

Very Good: fail on korrali, seda on võimalik täielikult taastada ja taaskasutada.

Good: faili on võimalik 91% – 99% ulatuses taastada.

Medium: faili saab taastada 51% – 90% ulatuses.

Poor: fail on suhteliselt halvasti taastatav, kvaliteet ei ole hea, kuid taastevõimalus jääb siiski 1% – 50% vahele.

Overwritten: Originaalfail on üle kirjutatud ja seda pole võimalik taastada.

Alljärgnevast videost on näha, kuidas ma kustutan meelega pildid ja dokumendid prügikastist ja seejärel püüan neid taastada:


Loe ka eesti keeles programmist,  failide taastajast Recuva.


9 kommentaari to “Kiire ja tõhus viis taastada kogemata kustutatud faile – Glary Undelete”

 1. Tuuli Says:

  Juhtus just see, millest artikkel kirjutab: kustutasin failid prügikastist. Helistasin tuttavale, kes teatas, et failide taastamine ei õnnestu ilma professionaalse abita. Mõni päev hiljem aga avastasin Arvutiturve, kus juttu Glary Undeletest. Proovisin, kuid kahjuks ei õnnestunud enam midagi taastada, kuna olin teadmatusest salvestanud nii uusi faile, kui neid ka kustutanud, kasutanud cc cleanerit ja defragmentimist. Video on suureks abiks algajale kodukasutajale, meili teel sain õpetussõnu lisaks. Tänud inimesele, kes Arvutiturve on loonud, seda täiendab ja teadmisi -oskusi jagab. Ärge kartke küsida, siit saab tõesti abi! Minu poolt küll suured tänusõnad!

  • Priit Says:

   Aitäh, Tuuli, heade sõnade eest!
   Kusjuures neid sõnu on eriti meeldiv kuulda just Arvutiturve sünnipäeval – täpselt aasta tagasi otsustasin lõpuks ka oma isklikku blogi pidama hakata! 🙂

   Antud probleemi korral sai kiiresti e-maili teel mõned näpunäited juurde antud, loodan väga, et nendest oli mingitki moodi kasu, ehkki ka kahepeale ei õnnestunud meil pilte taastada… Küsi ka edaspidi julgelt abi, alati vastan. 😉 PS. Loomulikult tuleb arvestada, et kõikide arvutit puudutavate küsimuste korral jään minagi vahel hätta.

   Hetkel olen aga paraku võlgu mitmele teisele inimesele küsimustele vastuste kirjutamisega – salakaval haigus venib pikemaks kui arvata võis ja kehvapoolne enesetunne häirib artiklite kirjutamist. Vabandan, vastused tulevad, ent ei oska öelda, millal.

   Veelkord tänud Tuulile meelespidamise eest!

 2. Andres Says:

  proovisin ka Glary Undelete-ga taastada .doc faile. Leidsin ülesse, taastasin välisele kettale, aga word ei oska nende failidega midagi peale hakata. Kas on kuidagi võimalik wordi õpetada kahjustunud faili lugema või ongi selleks korraks kõik?

 3. Kertu. Says:

  Tere! Üritasin ka pilte taastada. Selline lugu…panin pildid ajutiselt mälupulga pealt arvutisse, kõik tundus justkui korras olevat, vaatasin veel hiljem neid pilte ja samuti olid seal mõningad videod.Täna aga tahtin lapsele näidata tema titeaja videosid, mis on ka selles kaustas, aga ei midagi, kausta lahti teha ei saa, ütleb , et see ei tööta enam ja kas tahad kustutada, täielik jama.Kuna mälupulka oli tol korral hädasti vaja siis sai see tühjaks tehtud, nii, et seal peal pole ka enam midagi.Samuti ei saa ma neid nüüd enam oma arvutist kätte. Taastamine tundus lihtne selle programmi järgi, pilte sain kätte väga vähe ja videod ei mängi ükski, kuigi seal on kirjas VERY GOOD, samuti ei taasta ta siiski väga paljusid pilte, millele on ka kirjutatud VERY GOOD. Mina sain nagu aru, et sel juhul peaks need failid olema taaskasutatavad, aga ei ole ju, miks? Saan ma veel midagi teha? Kuna ma teadsin, et pildid on nö turvaliselt arvutis, siis ei kiirustand ma ka nende tagasipanekuga pulgale või plaadile, nii et tegelikult on sellest päevast juba ca kuu aega möödas, kui need arvtisse panin.Ilmselt olin jah ise loll ja jätsin midagi tegemata, et neid kaustasid oma arvutis enam lahti ei saa, aga ma olen niiii kurb,sest lapsele pole enam ühtegi tema beebiaja videot näidata 😦

  • Priit Says:

   Tere Kertu,

   üks asi jääb mul arusaamatuks. Et kas pildid ja videod on arvutis olemas ja neid ei ole kustutatud, mis ei mängi, või siis arvutis olevad pildid ja videod said kustutatud ja taastades ei mängi.

   Kui pildi ja videod on kustutamata seisnud arvutis ja ei mängi, siis pigem on mingid videokoodekid puudu või muul moel süsteem saanud kahjustatud. Siis tuleb proovida näiteks kasvõi süsteemitaastet või uued koodekid arvutisse tirida. Või uus player, mis paneb need videod mängima.

   Kui aga pildid ja videod said arvutist kogemata kustutatud ja nüüd taastatud, ja nüüd ei suuda need enam ennast avada, siis võib lugu olla selles, mis ma siin ühe artikli kommentaaris juba pikalt ja laialt seletasin ka ühele tüdrukule, kuid ma kahjuks ei leia seda artiklit ja neid kommentaare üles – küllap ta kirjutas sellest mõne analoogse teema all, kuid mitte otseselt failide taastajate all.

   Nimelt, kui failid saavad kogemata kustutatud, siis võimalikult kiiresti tuleb need taastada. Sest kui läheb mööda juba kasvõi kaks nädalat või kuu ja sellel ajal pidevalt tiritakse arvutisse uusi pilte, kustutatakse pilte, tiritakse videoid, kustutakse videoid, mängitakse mänge, kirjutatakse Wordis artikleid, kasutatakse programme mis iganes eesmärgil jne, siis kõik see kirjutab üle taastamist vajavad failid. Failid on tavakustutamise teel küll olemas, kuid iga liigutus arvutis rikub neid. Ja nii võibki juhtuda, et pildid ja videod on saanud ülekirjutamise teel kahjustada.

   Ikkagi aga – kui arvutis olevaid kaustu ei kustutatud kogemata ja need on alles nii nagu need sinna tõsteti, siis on viga süsteemis ja neid peaks uuesti käima saama. Kuid tuleb viga otsida, milles asi.

   Kuid nagu öeldud, ma ei saanudki täpselt aru, kas need failid said kustutatud arvutist ja siis püütud arvutist taastada, või on püütud faile taastada USB mälupulgalt?

   Päikest, Priit

 4. Kadunud või kustutatud failide taastamine Recuva abil » Arvutikaitse Says:

  […] failide taastamisest olen kirjutanud artiklites Glary Undelete, AnyFound Photo Recovery ja SoftPerfect File Recovery. Kõige populaarsemaks ja tuntumaks kogemata […]

 5. Rainer Says:

  Olen igasugu kustutatud failide taastamise programme proovinud, siiani on kõige parem olnud GetDataBack´i nimeline programm.
  Teised programmid pole nii põhjalikud ja ei õnnestu väga tihti taastada soovitud faile. Ja kui õnnestub taastada näiteks programmi Glary Undelete abil midagi, siis on see fail enamasti loetamatu, tuleb hakata seda parandama jne.
  GetDataBack aga on taastanud isegi selliseid faile, mida olen pidanud jäädavalt kadunuks. Üks juhus oli, kui 2 GB mälukaardi pealt sain andmeid umbes 2,4 GB.
  Samuti sain kätte üle 2 aasta tagused pildid ühe sõbra arvutist, kes arvas, et kunagi kogemata lastel kustutatud pildid on jäädavalt kadunud.
  Sellega saab taastada andmeid isegi siis, kui oled arvutile puhta installi käigus uue Windowsi paigaldanud, oled vormindanud ketta või mälukaardi jne.
  Esimest korda katsetasin seda programmi mälukaardiga, kustutasin mälukaardi tühjaks, vormindasin peale selle veel tühja kaardi ära, ning peale GetDataBac´iga tegutsemist sain kätte 458 pilti ja videot. 8 pilti oli rikutud, mida enam isegi taastada ei saanud.
  Nii, et kes tahab kindla peale minna, sellel tuleks mõelda GetDataBack´i kasutamise peale.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: