Mis on arhiivifailid ehk pakkimisfailid ZIP, RAR, TAR, 7-ZIP, CAB, ACE, ISO, PAE jne.

rar failide avajadArvutis oleva mitme erineva faili kokkupakkimist ühtseks tervikfailiks nimetatakse arhiveerimiseks või eestipärasemalt pakkimiseks. Arhiivifail või siis pakkimisfail ongi selline üksikfail, millesse on koondatud kogumik arvutis olevaid erinevaid faile (kuid sellesse võib olla pakitud ka näiteks ainult üksainus fail), mida on kerge transportida mõnda teise kohta – laadida internetti üles sõpradele ja tuttavatele arvutisse tirimiseks, saata suhtlemisprogrammide Skype, Live Messenger (MSN) jne abil kellelegi edasi, tõsta see tagavaraks välisele kõvakettale või mälupulgale, lisada see e-maili teel saadetava kirja manusena kaasa jne. Arhiivifailideks võib kokku pakkida eraldiolevaid üksikuid faile või ka näiteks kaustu, mis sisaldavad omakorda veel teisi kaustu erinevate andmefailidega.

Arhiivifailizip failide avamined võimaldavad selles olevate failide ka n-ö kokku surumist (inglise keeles compressed), mille maht võib olla tunduvalt väiksem kui selles sisalduvate failide originaalsuurus. See võimaldab pakkimisfaili kiiremini üles laadida näiteks internetti, arvutisse tirida või transportida USB aibl ühendatavatele irdkandjatele (MP3-mängijad, USB mälupulgad või –kaardid, välised kõvakettad, iPod, iPhone jne.)

Näiteks RAR fail kasutab erinevaid kokkupakkimisalgoritme, mis võimaldab luua tunduvalt väiksemamahulisi arhiive kui tavaliselt – näiteks võrreldes ZIP arhiivifailiga on andmefailid kokku surutud 8 kuni 30 % väiksemalt. Selle eest aga kasutavad nad arvutis vähem ruumi, saab kiiremini internetist arvutisse tirida või kellelegi edasi saata.

Et arhiivifailide sisu vaadata, tuleb need kõigepealt avada ehk siis lahti pakkida arvutisse kasutajale sobivasse kohta. Tavaliselt on lahtipakkimise funktsiooni nimeks Extract või Extract files. ZIP, RAR, TAR, ISO jne failide arvutis avamiseks on vaja spetsiaalseid avamisprogramme nagu näiteks tasuta arhiivifailide avajaid 7-ZIP, TUGZip, PeaZip, IZArc, Filzip jne, jne.

Loe ka Failide ja kaustade kokku pakkimine ZIP, RAR,TAR jne arhiiviks – PowerArchiver Freeware kõigile tasuta failide pakkijast ja avajast HaoZip

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: