Sitta kah… ehk hiinlaste nuhkvaratõrje IObit Security 360 versus Eesti ID-kaardi tarkvara

ID-kaartPole olemas registripuhastusprogrammi või tõrjeprogrammi, mis ei eksiks. Valehäired ehk False Positives, kui õiget ja ausat faili loetakse halvaks või pahatahtlikuks, on programmidel tavaliselt ajutised nähtused – need parandatakse peagi. Aga loomulikult on sellised programmi poolt tehtavad apsakad algajale kasutajale väga ebameeldivad, sest kui momendil veel pole eksimusi programmi arendajate poolt parandatud, siis kasutaja võib hetkegi kahtlemata väärtusliku faili eemaldada, mis võib lõpetada nii mõnegi vajaliku rakenduse arvutis töötamise. Ja seda nobedamalt see leitud fail eemaldatakse, mida kõrgema risikiastmega troojaks seda tõrjeprogrammi poolt loetakse.

autor Priit Pärn, Sirp ja Vasar, 1987

Priit Pärna legendaarne joonistus, kus talumees viskab sõnnikuhargiga Eestimaad põllule mädanema

 

Juba kolmandat päeva vaatan, imetlen ja imestan, kuidas Hiina arendajate loodud tõrjeprogramm IObit Security 360 leiab mu arvutist faili nimega ESTEID.DLL ja nimetab selle kurjakuulutavalt väga ohtlikuks troojalaseks ehk võlts-turvaprogrammiks (Rogue Security Software) AntivirusStudio 2010.

ID kaardi komponent- false positive

Võltstõrjeprogrammi AntivirusStudio 2010 põhieesmärgiks on kasutajatelt raha välja petta kurjakuulutavate hüpikaknate abil, mis teatavad arvuti nakatumisest ohtlikesse viirustesse, et kasutaja ostaks kiiruga sellesama programmi nende koheseks eemaldamiseks. Samuti on see võlts-turvavahend suuteline blokeerima töötamast õigeid tõrjeprogramme, kaaperdada kodulehti või isegi mõningatel andmetel luua arvutisse tagauksi (backdoor), mille abil varastada kasutajate isklikke andmeid,  pangaparoole, salasõnasid jne.

Rogue Software

Ise ma pole IObit arendajatega ühendust võtnud, et see viga parandataks, loodan et seda teevad AS Sertifitseerimiskeskus töötajad ise ametlikus vormis. Kui nad seda teevad ja arvan, et kindlasti võtavad ühendust, kuna selle vea tõttu võib ka nende enda töö olla tugevalt häiritud, kuna vihased kasutajad pöörduvad ID-tarkvara tõrkumisel just nimelt nende poole, siis mainiks vaid ära, et ässitaja ma ei ole, aga verd tahaks küll näha…. 🙂 🙂

Katsetasin ka ise, mis juhtub siis, kui see „kriitiliselt ohtlik“ fail nimega ESTEID.DLL arvutist eemaldada. Loomulikult mu ID-kaardi tarkvara lakkas töötamast. Kuna mul on ID-kaardi käivitusfaiid arvutis, siis hakkas rakendus kohe iseennast parandama nende abil. Kui aga ID-kaart on paigaldatud läbi veebipõhise Internet Explorer installeri, siis ma ei ole kindel, et selline automaatne parandusprotsess läbi viiakse. Ehk ID-kaardi arendajad oskavad sellele täpsemalt vastata.

Nii et tähelepanu! Kes kasutab arvutis tõrjeprogrammi Iobit Security 360 ja viimasel ajal on täheldanud tõrkeid ID-tarkvara töös, siis ärge sõimake Sertifitseerimiskeskuse mehi vaid teadke, et vead on põhjustatud tõrjeprogrammi tööst. Seni, kuni programmi autoritega pole ühendust võetud ja viga parandatud, hoiduge kustutamast faili ESTEID.DLL.


Advertisements

4 kommentaari to “Sitta kah… ehk hiinlaste nuhkvaratõrje IObit Security 360 versus Eesti ID-kaardi tarkvara”

 1. Kalev Pihl Says:

  Kusjuures AS Sertifitseerimiskeskus on 16.11. saatnud vastavasisulise noodi aadressile is360submit@iobit.com, kuid seni nagu näha midagi suurt juhtunud veel ei ole.

  • Priit Says:

   Aitäh AS Sertifitseerimiskeskus juhatajale Kalev Pihl´ile info eest!

   Siis tuleb rauda taguda seni, kuni see kuumaks läheb….. 😉

 2. Kalju Says:

  Kahjuks on juba aastaid mõlemaga probleeme, olgu see siis Iobit tarkvara või ID-kaardi tarkvara. Pöle neist kumbki kunagi korralikult töötanud.
  Ja Returnil-hoidke sellest kaugele, üks jubedamaid asju, mida kasutanud kunagi olen.

  • Priit Says:

   Minul pole Returnil probleeme kunagi tekitanud – see on mul olnud kolm korda arvutis, hästi töötanud ja vigu selle töös pole avastanud. Ent paraku opisüsteemid on erinevad ja kuuldavasti ei ole see paljudele arvutitele tõesti siiski mitte sobinud ja neil ka vigasid süsteemis esile kutsunud. Otsustamine, kas seda katsetada või mitta, on kasutaja enda teha. Igaks juhuks tuleb muidugi alati süsteemi taastamisvõimalustega arvestada.

   ID-kaardi tarkvara on hea, kuid nõuab suuremaid teadmisi arvutikastajatelt. Algajad kasutajad võivad esialgu tõepoolest sellega veidi hätta jääda. Kuid igapäevaselt arendatakse programmi edasi aina paremaks ja tõenäoliselt ka lihtsamaks. Paremat ja turvalisimat alternatiivi sellele hetkel teist ei ole.

   Minul on ID-kaardiga ka vahetevahel probleeme tekkinud, kuid siin ongi see vahe, et arvutit ja nende rakendusi hästi tundva inimesena olen ruttu saanud hetke takistused kõrvaldatud. Üldises mõttes aga on ID-kaardi tarkvara suhteliselt hea ja turvaline, kui osata kiiresti lahendada võimalikke tekkinud probleeme.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: