Andmete varundamine ehk tagavarakoopiate tegemine – Backup4all Lite tasuta litsents

Andmete varundamise tähtsusest on palju juttu olnud. Iga arvutispetsialist räägib seda teile söögi alla ja söögi peale. Sest kui kasutaja on liiga enesekindel oma arvutis ja selle töös, olulisi videoid, pilte, dokumente jne ei varunda, siis paraku võib juhtuda, et selline naiivne enesekindlus tasub talle karmilt kätte.

Minulgi juhtus hiljuti õnnetus. Kui tavaliselt juhtuvad apsakad kasutaja kogenematusest, siis tegelikult, nii imelik kui see ka ei tundu, võivad vead tulla ka suurest kogemusest ehk just liigsest enesekindlusest, kui kasutaja teab, et teatud asju võib ta teha lausa kinnisilmi, ilma et asjasse põhjalikult süveneks.

Minulegi sai saatuslikuks liigne eneses kindelolek – hakkasin oma Arvutiturve videokanalile üles laadima uut videot, aga seekord mingi vea tõttu ülekanne katkes. Nii on mul tegelikult ka varem juhtunud ja loomulikult olen siis vigase faili eemaldanud ilma suurema vaevata. Teadsin kuhu teha linnuke ja kuidas fail eemaldada, aga seekord sattus linnuke valesse kasti ja ilma et ma oleks viitsinud vähegi süveneda ning tähelepanelikult üle kontrollida, kuhu linnuke sai, vajutasin kohe nupule Delete. Ehk siis olin lihtsalt hooletu. Kõik mu seni üleslaetud 44 videofaili – videosse talletatud õpetused, juhendid ja ülevaated – haihtusid jäädavalt! Ja mis te ise arvate – koheselt olid mul närvid läbi nagu politseikoeral! Ent veidi aja pärast, olles ennast kogunud, mõtlesin asja rahulikult läbi ja siis ma ohkasin kergendatult – kui mul poleks varem olnud neist videotest ettenägelikult  varukoopiaid tehtud, olekski jäänud kõik need videoklipid igaveseks kadunuks.

Failid, videod, pildid, muusika, dokumendid on kadunud - suur ehmatus!

Olgugi, et kuigi seekord oli tegemist online rakendusega, oleks võinud midagi taolist juhtuda ka arvutis. Seda kas kasutaja enda ekslikul veal või mõnel muul põhjusel – arvutil ja operatsioonisüsteemidel on väga õrn „hing“ ning paljud asjad (pealtnäha ka tühised ja ohutud) võivad põhjustada süsteemi kokkujooksmise ning krahhi. Ja seda juba täna või homme, kui te seda kõige vähem oodata oskate! Ning siis, kui kasutaja pole varem tulnud selle pealegi, et kõike tähtsamat tuleb pidevalt ja sageli tagavaraks varundada, pole hiljem kellelegi oma muret kurta – omad vitsad peksavad!

Veelkord! Ärge olge kunagi kindlad, et teiega midagi taolist ei juhtu! Võtke kohe asi ette ja varundage oma arvutis olevaid tähtsaid andmeid – filme, muusikat, pilte, dokumente jne! Kui aga olete laisemat tüüpi inimene, siis kasutage selleks programme, mis teevad selle töö teie eest ise ära.

Ühest taolisest varundamist abistavast programmist olen kirjutanud artiklis Andmete automaatne varundamine ja taastamine – Ocster Backup Pro 6 eripakkumine.

Teiseks programmiks, millega saab automaatselt arvutisolevatest failidest varukoopiaid teha, on hetkel tasuta pakutav Backup4all Lite. Kaua selline eripakkumine kehtib, pole teada.

Backup4all Lite 4.6 Edition

Arvuti tagavarakoopiad ja taastamine

Backup4all Lite 4.6 Edition tasuta litsentsi saamiseks tuleb registreeruda sellel lehel. Kui oma nimi ja meiliaadress on kirjutatud, saadetakse programmi seeriavõti kasutaja e-mailile. Programmi enda saab arvutisse tirida Backup4all allalaadimise lehelt. Valige kindlalt versioon Backup4all Lite v4. (Nii programmi paigaldamine arvutisse kui ka registreerimine on näidatud allolevas videos).

Failide, fotode, muusika varundamine tagavaraks

Backup4all om maailmas väga hinnatud varundusutiliit, mis on tõlgitud ka eesti keelde. See loomulikult hõlbustab programmist arusaamist, seda enam, et viisard ehk nõustaja ehk samm-sammult juhised võimaldavad kergesti jõuda andmete varundamiseni. Kui kasutaja kipub olema andmete varundamises laisavõitu, siis selle programmi abil saab seada tagavarakoopiaid moodustama automaatselt. Kasutajal tuleb vaid endal valida, mida nimelt tahab ta lasta programmil teatud aja tagant automaatselt varundada. Kui nüüd kasutaja operatsioonisüsteemiga juhtub midagi katastrofaalset või kogemata kustutatakse või rikutakse vajalikud andmed (dokumendid, perepildid, koduvideod jne) ära, saab alati programmi abil loodud tagavarakoopiate abil kõik oma andmed taastada. Samuti annab niimoodi oma väärtuslikke faile taastada viirustekahjustuste korral.

Automaatsete varukoopiate ehk tagavarakoopiate tegemine

Suurendamiseks klõpsa piltidel!

Lisaks ise valitud kaustadele ja failidele on programmi juba sisse ehitatud pluginad, mille abil saab teha varukoopiaid ka Mozilla Firefox ja Mozilla Thunderbird profiilidest, Microsoft Outlook  ja Outlook Express meiliarhiividest, Internet Explorer lemmikutest jne. Võimaldab kaitsta varukoopiaid salasõnaga.

Data backup software legal license

Tagavarakoopiaid võib salvestada arvuti teisele kettale, CD/DVD plaatidele, välisele kõvakettale, teistele USB abil ühendatavale seadmele või internetis olevasse serveriruumi.

Tagavarakoopiate ehk varukoopiate tegemise programm

Kuna varundusutiliidi autoritel on endal valmis filmitud suurepärased videod programmi kasutamisest, milleni jõuab otse läbi utiili peaakna, siis minu video on rohkem tutvustava iseloomuga. Algus on inglise keelse programmi päralt, lõpu poole tutvustan programmi eesti keelse kasutajaliidese abil.

Video:

Sobib operatsioonisüsteemidele Windows 7/Vista/2008 Server/XP/2003 Server/2000

arvutiturve.wordpress.com

Advertisements

3 kommentaari to “Andmete varundamine ehk tagavarakoopiate tegemine – Backup4all Lite tasuta litsents”

 1. Lugeja Says:

  Rumal küssa, aga kuidas ma tean, et andmete varundus õnnestus? Kas backup programmid kontrollivad täiendavalt näit MD5, SHA-1 alusel failide õigsust, et kõik andmed said õigesti üle kantud?
  Oled varundamisprogesi palju testinud, kas mõni neist loob kontrollsumma faili/d kausta sisse, näit igast kaustast v igast failist vastavalt kasutaja soovile v jääb selline tegevus ikkagi eraldi failide kontrollsummat loovatele progedele?
  Huvipärast küssa, et kas see on hea, video kodukal oli päris ok http://www.storagecraft.com/shadow_protect_desktop.php

  • Priit Says:

   Hei, Lugeja

   Taolised backup programmid kontrollivad ise alati, et kas lõppsumma klapib ehk siis varundatavate andmete summa peab klappima nende poolt moodustava tagavaratõmmisega. Kas nad kasutavad selleks ka MD5 või SHA-1 meetodit, selles pole ma kindel. Võid ju sama varundusprogrammi tehniliselt toelt üle küsida – täiesti kindlalt annavad nad ammendava vastuse. Oleksin tänulik, kui kirjutad ka siia kommentaaridesse neilt saadud vastuse 🙂

   Ei saa just ütelnud, et varundusprogramme oleksin väga palju testinud. Tegelikult kehtib see ka kõikide teiste erinevate programmide testimisse – kui omast arust olen tõepoolest katsetanud meeletus koguses programme, siis tegelikult on see vaid väike osa kogu maalima arvestuses. Programme on tohutult ja aina juurde neid tuleb!

   Seda tasulist varundamise programmi nimega ShadowProtect pole ma testinud. Kui seda pakutaks eripakkumisena tasuta allalaadimiseks, nagu näiteks praegu Backup4all Lite´i, siis tõenäoliselt vaatan üle, kui hea ta tegelikult on. Pigem ma just püüan rõhku panna tasuta programmide katsetamisele ja testimisele või kui mõnda tasulist programmi pakutakse tasuta kasutamiseks reklaampakkumisena. 🙂

   Aitäh küsimast ja kommenteerimast!

 2. Lugeja Says:

  Tere.
  Kahjuks pole mu inglise keele oskus sellisel tasemel (oskus kehv), et oskaks tehnilise toega suhelda ja pealegi pole see väga oluline kuda nad kontrollivad, proge loojad on targad ja usaldagem neid siis:). Enda jaoks failide kontrollimisel on MD5 piisav.
  Küsisin seda MD5 ja SHA1 värki lihtsalt selleks, et kui kopeerin suuremas koguses mõned olulised kaustad mujale siis on hea teada, et kõik sai ok ja nö “ükski bitt” ei läinud kaduma. Hiljuti proovisin üht proget mis loob failide kontrollsumma… proge lõi kausta sisse failidest kontrollsumma faili ja kui kausta mujale asetasin ning pärast kontrollisin siis andis errori põhjusel, et kaustateed ei leidnud, väga totter ülesehitus programmil, inimesed ju aegajalt ikka liigutavad kaustasi teise kohta. Osad sellised proged loovad tekstifaili kausta sisse kus kontrollsumma failidest kirjas, aga nendega on jälle see häda, et asjatut vaeva rohkem… ava tekstifail kopeeri kontrollsumma ja siis jälle kontrolli. Kui keegi kasutab mõnd sellist head proget mis võimaldab failifiltreid lisada ja mis loob failidest kontrollsumma kausta sisse st (proge enda fail mitte tekstifail) ja pärast on lihtne võrrelda kontrollsummasi siis võiks kirjutada siia. Need proged mida ma proovind olen, neil on kord üks häda kord teine, nad ei sobi mulle.
  Kas Priit oskab anda soovitust oma failide varundamisel, et millal kasutada, backup programmi (varundus ühes backup failis) või millal kasutada sünkroniseerimisprogrammi, millise kasuks sina otsustad või on see valik lihtsalt maitse asi?
  Kas on veel selliseid tasulise tarkvara tasuta eripakkumisepakkumise lehti peale giveawayoftheday ja store.v3.co.uk veebilehtede?
  Sulle ka Priit äitäh hea ja asjaliku eestikeelse veebilehe eest! Kas käib ka palju rahvast siin lugemas, enamus tõenäoliselt ei teagi selle olemasolust?


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: