Kõvakettalt või USB andmekandjatelt failide täielik hävitamine enne nende müümist

Alles kirjutasin artikli, kuidas saab ühte arvutis olevat kõvaketast jagada kaheks väiksemaks kettaks MiniTool Partition Wizard Home Edition abil, et loodud tagavarakettale saaks alati olulisi faile varundada, et need süsteemikrahhi korral kaduma ei läheks. Ent kuna see programm pakub veel palju teisigi suurepäraseid võimalusi – näiteks kuidas kontrollida kõvaketast või failisüsteemi vigade suhtes, või kuidas arvuti kõvaketast või USB abil ühendatavat välist kõvaketast, mälupulka, mälukaarti jne täielikult hävitada isiklikust ja delikaatsest infost, et neid kellelegi teisele müües ei saaks too taastada neilt seadmeilt ühtegi faili ja seoses sellega oleks ka kasutaja privaatsus tagatud – siis tegin erakasutajatele tasuta Partition Wizard Home Edition´ist veel üldtutvustava videoloo.

Ühtlasi saan vastata ka Andresele, kelle ees palun vabandust, et vastus nii kaua-kaua aega võttis, kes küsis artikli Vabane arvutis olevatest delikaatsetest ja konfidensiaalsetest failidest igaveseks kommentaarides täpselt aasta tagasi: Kas saab ka tervet ketast puhastada delikaatsest infost? Saan aru, et formatist pole abi, ehk et on võimalik faile taastada. Kuidas toimida kui terve ketas vajab “purustamist” ?

 Kuidas kustutada andmeid arvutist enne selle müümist

Allolevas videotutvustuses peatun järgnevatel teemadel:

* Kuidas kontrollida arvuti failisüsteemi vigade suhtes üle (Check File System) ning leitud vead ka parandada.

Arvutisüsteemi parandamine vigadest

* Kuidas kontrollida, kas kõvakettal on mõnes piirkonnas kahjustusi (Surface Test), mis võivad viia lihtsamate süsteemiriketeni  ja arvutitöö katkestusteni või lõppkokkuvõttes kõvaketta täieliku rikkiminekuni.

Vigade ostimine kõvakettalt või USB seadmetelt, mälukaartidelt jne

* Kuidas formaatida mõnda arvutis olevat ketast,  arvuti välist ketast, mälukaarte jne sinna kogunenud prahist, segadusest ja ebavajalikest failidest, et saaks sellise puhastamise teel asuda uuesti neile faile peale laadima (Format Partition).

* Kui soovitakse kellelegi müüa oma kasutatud arvutit või eraldi selle sees olevat kõvaketast, või USB abil ühildatavaid seadmeid (väline kõvaketas, mälupulk, mälukaart, MP3 mängija jne), siis kuidas neilt hävitada ja purustada kõik andmed ja failid (Wipe Partition), et seadme tulevane omanik ei suudaks andmefaile taastada ja et endise kasutaja privaatne info ei lekiks võõra kätte. Sest Wipe Partition funktsioon tagab selle, et ükski andmetaastamise tarkvara ei suuda neid andmeid ennistada.  Kõige kindlam, ent aeglaseim, purustamismeetod on DoD 5220.28-STD (7 korda ülekirjutamist).

 Väliselt kõvakettalt või USB mälupulgalt failide täielik kustutamine

Kui hävitate andmeid andmekandjatelt, siis pärast seda kindlasti formaatige kettad ka üle (Format Partition). Või kasutage Windows enda formaatimisvahendit – parem klikk irdkettal ja valige Format. Nii nagu mul on näidatud, kuidas hävitasin andmeid mälukaardilt.

P.S. Paraku selle osa juures jäi mul videotutvustuses kiiruga kirjutamata eesti keelne märkus – kes vähem inglise keelt jagab, see jälgigu, kus on kirjas inglise keelne sõna „sell – müüma, müük“ ja Wipe all Data without restoring. Paraku pean ka tunnistama, et üleüldse on videos nii inglise keelsetes lausetes- kui ka eesti keelsetes märkustes vead sees, kuna kärsitult ja kiiresti kirjutades ei kontrollinud ma õigekirja üle. Vabandan.

* Kui arvutis ei vajata enam mingit üleliigset ketast, siis kuidas saab selle hõlpsasti kustutada Delete Partition abil.

* Move/Resize Partition ehk liiguta, muuda ketta suurust, lõika väiksemaks, poolita ketast, jaga ketas kaheks – sellest olen juba kirjutanud programmi tutvustavas esimeses artiklis – Arvuti kõvaketta (HDD) poolitamine ehk partitsiooni jagamine kaheks kettaks. Siin tuletan vaid veel meelde, et sama abivahendiga saab kettaid ka hiljem suurendada või vähendada, korjates ühelt ruumi vähemaks, mis lisatakse teisele kettale.

Kõvaketta suuruse muutmine, uue ketta loomine

* Kuidas tirida arvutisse Partition Wizard Bootable .ISO fail ja kõrvetada sellest arvuti alglaadimisel buutiv päästeplaat ehk buutiv CD, mille abil saab siseneda ka süsteemi ka siis, kui Windows ei avane. Buutiva päästeplaadi abil on võimalik taastada kogemata kustutatud partitsiooni , parandada vigane MBR (Master Boot Record) või korrastada teised vead, mis ei lase arvutil korralikult käivituda. (Kuna päästeplaate on mul mitmeid teisigi vigade parandamiseks, siis ma seekord ise seda plaati lõpuni valmis ei teinud, loodetavasti keegi kasutajatest kirjutab, kuidas ja kas see ka toimib 🙂 . Seniks saab rohkem lisainfot selle buutiva CD kohta siit lugeda.

Partitsiooni taastamine

MiniTool Partition Wizard Home Edition tutvustav video:

* Videos jäi näitamata üks omapärane ja huvitav funktsioon nimega Hide Partition, millega saab arvutis nähtamatuks muuta kasvõi tagavaraketas Local Disk D, millel on tundlikud andmed. Kuigi need pole tundlikud just kasutaja enda jaoks, siis ehk ta kardab, et kui ämm külla tuleb ning selles arvutis ja samal kettal ringi kolab, võib ta oma tütremehe arvutist hoopist teiste võõraste tüdrukute pilte leida ja siis on kuri karjas. Ketast saab nähtavaks jälle muuta, kui avatakse Partition Wizard programm, tehakse peidetud ketas aktiivseks ja valitakse Unhide Partition.

arvutiturve.wordpress.com

5 kommentaari to “Kõvakettalt või USB andmekandjatelt failide täielik hävitamine enne nende müümist”

 1. A. L. Says:

  Tere! Soovin ja proovisin tervet C ketast wipe’ida, aga annab notice’i, et cannot be completed because drive C is being used now.. Ma olen ise täielik võhik, aga kui mul on arvuti lahti, siis vist on ju loogiline, et “is being used”…või?
  Mida ma siis tegema pean, et saaksin C ketta wipe’idud? Tänan.

 2. Priit Says:

  Hei,
  kui veidi keerulisemalt, siis programmide eemaldamiseks arvutist sobib Iobit Uninstaller – https://arvutiturve.wordpress.com/2010/05/16/lihtne-ja-kiire-programmide-eemaldaja-iobit-uninstaller/ . Salajaste või veidi tundlikemate failide kustutamiseks sobib Eraser – https://arvutiturve.wordpress.com/2010/10/03/salajaste-failde-purustamine-arvutist-eraser-ja-free-file-shredder-abil/ . Eraser paigaldades tuleb ette kohe tühi aken, sinna tuleb tõsta failid lihtsalt hiirenoolega kinni võttes, mida soovitakse jäädavalt kustutada. Lõpuks aga tuleb kasutada programmi, mis kustutaks ehk nulliks loetamatuks ka selle vaba ruumi, mis säilitab andmeid, mis kunagi on tavameetodil kustutatud ja mida saab taastamisprogrammide abil taastada. Selleks…

  Võib ka veidi lihtsamalt. Eraser abil kustutada kõik veidigi tundlikumad failid – pildid, koduvideod jne. Seejärel tirida arvutisse tasuta programm Glary Utilities – http://www.glarysoft.com/products/utilities/glary-utilities/ (kahjuks ma pole jõudnud sellest programmist ülevaadet teha). Glary Utilities programmist vali Modules – Clean Up and Repair – Uninstall Manager. Selle abil saab samuti, nagu ka Iobit Uninstaller abil, eemaldada kõik programmid, mis arvutis on. Kui arvuti on n-ö puhas tundlikest failidest ja programmidest, siis võiks Glary Utilitiest valida Modules – Privacy and Security – File Shredder – Wipe Free Space. See n-ö “hävita vaba ruum” kustutabki loetamatuks kõik selle, mis on kunagi justkui arvutist kustutatud, kuid ometigi on sellest jäljed alles.

  PS. Glary Utilities toetab samuti failide ja kaustade turvalist kustutamist (Modules – Privacy and Security – File Shredder – Add Files või Add Folder), aga see võtab rohkem aega kui Eraser´i kasutada.

  PPS. Loodan väga, et väga keeruliselt ei seletanud – tugev haigusevimm on sees, mis ei luba paremini kirjutada. Kui aga midagi ikka jäi arusaamatuks, küsi julgelt edaspidigi! 🙂

  PPPS. Ah jaa, mõtle selle peale, et kui haamrit kasutad, siis Sa ei saagi ju arvutit maha müüa….. 🙂

  • Priit Says:

   Lisaks veel….

   Kui räägid, et tuleb ette kiri “Welcome”, siis see näitab, et operatsioonisüsteem avaneb ja andmeid ei loeta CD-lt. Biosest tuleb enne määrata, et esimesena loetaks andmeid CD-lt ja alles siis kõvakettalt.

   Enne buutiva plaadi CD-lugejasse asetamist veendu, et alglaadimisel loetaks esimesena andmeid CD-seadmelt. Selleks vajuta arvuti (sõltuvalt arvuti mudelist) alglaadimisel klahvile Delete või F2 või F10 jne. AwardBIOS CMOS Setup sinise ekraani avanedes kliki lingile Advanced Bios Features, seejärel ava First Boot Device ning klaviatuuri nooltega liikudes märgi tärnikesega CD-ROM. Lõpetuseks vajuta enter, siis F10 ja Esc (väljumise nõusolekuks Y/N akna kuvamisel vajuta Y ehk Yes).


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: